70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu

70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu
fot. G. Hanaf Znamienici goście i wielu przyjaciół złożyło dziś na ręce Haliny Majewskiej i jej wspaniałego zespołu gratulacje i kwiaty. Portal Istotne.pl przyłącza się do życzeń i dziękuje za tak wspaniale prowadzoną placówkę kultury w mieście.
istotne.pl halina majewska, miejska biblioteka publiczna

W Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł oraz w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) przy ulicy Sądowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 70 lat działalności biblioteki. Gości witała dyrektorka MBP Halina Majewska, która uhonorowała byłe szefowe placówki oraz w ciepłych słowach podziękowała pracownikom.

Byłe dyrektorki MBP w BolesławcuByłe dyrektorki MBP w Bolesławcufot. G. Hanaf

Prezydent miasta, gratulując pracownikom i dyrektorce, powiedział o przeprowadzce biblioteki do nowej siedziby, która ma zostać zbudowana w miejscu nieużywanego już budynku Domu Handlowego Mieszko.

Podczas Jubileuszu jednym z punktów programu był film pokazujący wybrane wydarzenia realizowane w bibliotece. Większość z nich znajdą Państwo na łamach naszego portalu. Warto wymienić nasze bogate relacje ze spotkań z Manuelą Gretkowską "Polka, muzułmańska terrorystka", Jackiem Dehnelem, Jackiem Pałkiewiczem "Źródło marzeń", Grzegorzem Miecugowem "Miecugow przyjechałby na Gliniadę", Markiem Krajewskim "Jestem moim bohaterem", czy Elżbietą Dzikowską "Tam, gdzie robią stempelki".

Podczas obchodów dziękowano również lokalnym autorom, którzy prezentowali swoją twórczość w bibliotece. Podziękowania takie otrzymała nasza dziennikarka Grażyna Hanaf.

Podziękowanie MBP dla Grażyna HanafPodziękowanie MBP dla Grażyna Hanaffot. MBP

Przypomnijmy, że Miejska Biblioteka Publiczna powstała 27 listopada 1945 roku jako pierwsza placówka biblioteczna w Bolesławcu i trzecia z kolei na Dolnym Śląsku. W 1995 roku z okazji jubileuszu 50-lecia otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Obecną siedzibę w budynku przy ul. Sądowej 8, zajmuje od roku 1993. Mieści się tutaj Wypożyczalnia, Czytelnia, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Fonograficzny wraz z Książką Mówioną i Galeria „Format”. Jedyna filia w obrębie miasta znajduje się przy ulicy Staroszkolnej. Zbiory – ogółem – kształtują się na poziomie 130 tysięcy woluminów, a liczba czytelników oscyluje w granicach 13 tysięcy, co stanowi około 30% populacji Bolesławca.