Powitanie żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie

Powitanie żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie
fot. kpt. Adriana Wołyńska, Katarzyna Przepióra W środę 8 grudnia na placu garnizonowym w Świętoszowie odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy II zmiany PKW RSM Afganistan.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, misja

W uroczystości udział wzięli: przedstawiciel dowództwa generalnego, Inspektor Wojsk Lądowych, generał dywizji Janusz Bronowicz, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ generał brygady Sławomir Wojciechowski, dowódcy jednostek formujących II zmianę kontyngentu, kapelani, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele starostw i urzędów, przedstawiciele gmin będących przyjaciółmi Czarnej Dywizji, w tym wójt Gminy Osiecznica Waldemar Nalazek, przedstawiciele władz lokalnych, policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, dyrektorzy szkół, którzy na co dzień współpracują z 10BKPanc, a także kultywują tradycje jednostek podległych dywizji. Obecni byli także żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz uczestnicy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Resolute Support Mission w Islamskiej Republice Afganistanu.

Już o godzinie 10.00 żołnierze II zmiany PKW RSM wzięli udział we mszy św., która została odprawiona w ich intencji. Następnie zebrani zgromadzili się na placu garnizonowym, gdzie generał dywizji Jarosław Mika, dowódca Czarnej Dywizji, złożył meldunek generałowi dywizji Januszowi Bronowiczowi, reprezentującemu dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego gości powitał dowódca 11LDKPanc, po czym meldunek o wypełnieniu zadań mandatowych złożył pułkownik Adam Luzyńczyk, dowódca II zmiany PKW RSM.

– Wykonaliście wszystkie zadania na poziomie godnym żołnierza Wojska Polskiego. Czas przed misją nie został zmarnowany, bo efekty tego są oczywiste – bardzo dobre. Zarówno dla dowódcy operacyjnego, dowódcy brygady, który był odpowiedzialny za przygotowanie zmiany, jak i dla dowódcy zmiany. To jest efektem waszego zaangażowania i poświęcenia, żołnierskiego serca, którego nie żałowaliście, wypełniając zadania w Afganistanie – powiedział generał Bronowicz.

Podpisany następnie protokół przekazania sprawił, że siły i środki wchodzące w skład II zmiany PKW wróciły w podporządkowanie dowódcy generalnego. Protokół podpisali: generał dywizji Janusz Bronowicz oraz generał brygady Sławomir Wojciechowski.

– Jako jedni z pierwszych wykonaliście jedno z ważniejszych zadań. W kontekście tego, co dzieje się dziś wokół nas, na świecie, misja Resolute Support nabiera zupełnie innego wymiaru, niż moglibyśmy na początku przypuszczać – powiedział generał Wojciechowski. – Życzę Wam, abyście jak najszybciej zaadaptowali się do warunków panujących w kraju, nie tylko klimatycznych, ale także byście wrócili do macierzystych pododdziałów i swoich obowiązków. Wykorzystajcie swoje doświadczenie zdobyte w trakcie misji. Życzę Wam także szybkiej aklimatyzacji na łonie Waszych rodzin oraz tego, abyście nadchodzące święta spędzili wspólnie z Waszymi rodzinami.

Uroczystość zakończyła defilada wojska oraz poczęstunek dla żołnierzy i ich rodzin.

Katarzyna Przepióra/ii