Nie będzie siedziby policji w szpitalu psychiatrycznym. Wiemy, gdzie może powstać

Nie będzie siedziby policji w szpitalu psychiatrycznym. Wiemy, gdzie może powstać
fot. MZ O sprawie poinformował w czasie sesji Rady Miasta, która miała miejsce 28 października w Sali Rajców, prezydent Piotr Roman.
istotne.pl policja, piotr roman, siedziba, sesja rady miasta

O tym, że szykuje się przeprowadzka bolesławieckiej policji informowaliśmy już w marcu br. Głos w czasie marcowej sesji Rady Miasta zabrał m.in. insp. Henryk Stefanko, komendant powiatowy policji w Bolesławcu: – Odwiedził nas niedawno jeden z radnych i powiedział, że nasza siedziba to nawet nie późny, ale wczesny Gierek.

Szef bolesławieckiej policji mówił wówczas też o tym, że komenda jest „nieszczęśliwie usytuowana”, nie ma jak ją rozbudować, brakuje miejsc parkingowych, i to zarówno dla interesantów, jak i dla samych funkcjonariuszy.

– Wspieramy Komendę Powiatową Policji w jej zadaniach – podkreślał w marcu Piotr Roman. – Dotyczy to przede wszystkim możliwości przeniesienia komendy do budynków, które obecnie znajdują się na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. To okazja, która może już się nie przydarzyć. To znakomita lokalizacja i dobrze wyremontowane budynki, ale trzeba je dostosować do potrzeb policji.

Nie ma na to pieniędzy

Jak się okazało, nowa siedziba bolesławieckiej policji ma jednak powstać gdzie indziej. Powód? Władze województwa, tłumaczył w trakcie październikowej sesji Rady Miasta prezydent Bolesławca, nie znalazły pieniędzy na „wyprowadzenie z trzech budynków szpitala dotychczasowej działalności”.

Ale to nie kończy sprawy. Miasto Bolesławiec wraz z komendantem wojewódzkim i komendantem powiatowym policji doszło do wstępnego porozumienia: Gmina Miejska przekaże mundurowym w formie darowizny działkę u zbiegu ulic Cieszkowskiego i Modłowej. – Tam, gdzie kiedyś lądowały helikoptery – tłumaczył P. Roman.

Zalety tej lokalizacji? Zdaniem prezydenta, jest ich kilka: bliskość autostrady, dostępność komunikacyjna (położenie przy obwodnicy) i fakt, że nowa siedziba będzie niedaleko od centrum miasta.

– Mamy nadzieję – kontynuował prezydent – że Komenda Powiatowa Policji powstanie właśnie w tym miejscu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to już za kilka lat siedzibę policji czeka przeskok jakościowy. I dzięki temu zakończy się ta epopeja, która zaczęła się od siedziby prokuratury, a potem bolesławieckiego sądu. I wszystkie instytucje państwowe będą miały i dobre lokalizacje, i dobre warunki pracy.

Prezydent podtrzymał też wolę przekazania policji 100 tys. zł na opracowanie odpowiedniej dokumentacji.

Do tematu wrócimy.