Kredyt w banku czy szybka pożyczka?

Kredyt w banku czy szybka pożyczka?
fot. sxc.hu Gdy ma się potrzebę zasilenia konta średniej wielkości sumą (kilkaset złotych), wówczas najczęściej prosimy o pomoc znajomych i rodzinę. Jednak nie zawsze mogą nam oni pomóc, więc pozostaje wzięcie pożyczki w instytucji.
istotne.pl pożyczka, pieniądze, finanse

Może być to bank albo firma udzielająca pożyczek online. Która lepsza?

Bank a firma pożyczkowa

W celu udzielenia pożyczki bank wymaga od klienta dostarczenia szeregu dokumentów, jak kserokopia dowodu osobistego, zaświadczenie/umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach lub też wyciągi z konta za wskazany okres (od 3-12 miesięcy). Po złożeniu tych dokumentów należy oczekiwać na decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku o pożyczkę, co może zająć od jednego do kilku dni – jeśli w międzyczasie jest weekend lub święto państwowe. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, klient musi udać się do banku w celu podpisania umowy, a następnie pieniądze wpływają na jego konto. Jak widać jest to dość czasochłonna operacja i wymaga dostarczenia szeregu dokumentów.

Firma pożyczkowa stawia na szybkość i wygodę. Doskonałym przykładem Wonga, gdzie wszystko załatwia się na stronie internetowej. Do złożenia wniosku nie potrzeba przesyłania żadnych dokumentów – klient wypełnia formularz z danymi osobowymi, deklaruje miesięczne zarobki, a także ilość osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Po przesłaniu danych wniosek jest weryfikowany w 15 minut i jeśli dostanie „zielone światło” – gotówka pojawi się na koncie pożyczkobiorcy w kilkanaście kolejnych minut.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK, to instytucja gromadząca dane osób korzystających z pożyczek i kredytów w bankach oraz SKOK-ach (spółdzielczych kasach oszczędnościowo-rozliczeniowych). Odnotowywane są tam takie rzeczy jak terminowość płacenia zobowiązań, przekraczanie terminów spłat, problemy z komornikami oraz firmami windykacyjnymi, itp. Osoby, które nie mają tam negatywnej historii określane są jako klienci godni zaufania. Natomiast jeśli ich historia nie prezentuje się przejrzyście, z wzięciem pożyczki może być problem. Nie należy jednak od razu się poddawać - jeżeli negatywne wpisy nie są dużego kalibru, np. kilka razy zdarzyło się spłacić raty parę dni po ich terminie, takie niewielkie „grzeszki” mogą zostać zaakceptowane.

Dlaczego warto dbać o dobrą historię w BIK? Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe sprawdzają dane klienta w Biurze przed podjęciem decyzji o przyznaniu mu pożyczki. Jeśli nie miało się wcześniej problemów z płatnościami, nie ma się czego obawiać – pożyczka z pewnością zostanie przyznana.

Płacenie pożyczki

W banku kredyt bierze się najczęściej na jeden z możliwych okresów, jakie proponuje bank. Może być to termin 3 miesięcy, sześciu lub więcej. Należność płacona jest co miesiąc, a jeżeli klient chciałby wcześniej zamknąć sprawę, wówczas musi uiścić dodatkową opłatę.

W firmie udzielającej pożyczek można wziąć kwotę na czas, jaki samodzielnie się wybierze. W Wonga jest to maksymalnie sześćdziesiąt dni. Pożyczka oddawana jest w jednej racie, czyli należy spłacić ją od razu w całości, dlatego też podczas składania wniosku o kredyt należy mieć pewność, że będzie się w stanie  ją uregulować. Zaciągnięty w firmie pożyczkowej kredyt można spłacić dowolnie wcześniej – nie ma przy tym żadnych kosztów ani dodatkowych opłat.

Dodatkowe korzyści

Podczas brania pożyczki w banku klientowi często proponowane są dodatkowe usługi, jak np. ubezpieczenie kredytu czy karta zakupowa. Są to często rzeczy niepotrzebne, jednak nieświadomy klient często decyduje się na skorzystanie z oferty, myśląc, że zwiększy to jego szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt.

Firma pożyczkowa ma proste i jasne zasady – oferuje tylko gotówkę bez żadnych dodatkowych propozycji. Ewentualnie może proponować innego rodzaju atrakcje dla swoich klientów. Wonga posiada Program Korzyści przeznaczony dla osób, które korzystają od czasu do czasu z jej pożyczek. Umożliwia on udział w kursach online, dotyczących finansów w sieci i bezpiecznych operacji finansowych, a zaliczanie kursów przez klienta wiąże się z przyznaniem mu specjalnego statusu. Dzięki temu może brać pożyczki ze znacznym upustem, sięgającym nawet 42%.

Kogo zatem wybrać?

Firmy pożyczkowe oferują średniej wielkości sumy, wahające się od 50 do 2500 złotych. Należy zauważyć, że pierwsza pożyczka brana w takiej instytucji ma ograniczenia – w przypadku Wonga jest to 750 złotych. Te niewielkie kredyty pomyślane są jako pomoc doraźna w nieprzewidzianej sytuacji życiowej – np. uszkodzenie auta, choroba, itp. Jeśli potrzeba większej gotówki i chce spłacać się ją rozłożoną na raty, wówczas bank ma lepszą ofertę, jednak należy zauważyć, że wiele firm oferujących kredyty online również oferuje pożyczki w systemie ratalnym dla sprawdzonych klientów. Ponieważ i na tym polu działają szybciej niż banki, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość wzięcia większego kredytu w taki sposób. Wonga ma taką ofertę dla swoich klientów, a w celu uzyskania informacji na ten temat należy skontaktować się z firmą przez jej stronę internetową.

Jeśli interesuje Cię temat finansów, powinieneś zajrzeć również na platformę edukacyjną www.kapitalni.org.