Relacja z bogatych działań w Muzeum podczas dni ceramiki

Warsztaty Muzeum Ceramiki
fot. G. Hanaf W bolesławieckim Muzeum w obu działach, a także na Rynku odbyły się bezpłatne warsztaty, w których wzięły udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki, święto ceramiki

Reklama

W ogrodzie przy Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza w sobotę i niedzielę uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie wykonać dekorację stempelkową na bolesławieckich biskwitach oraz papierowych makietach naczyń. Pod okiem wykwalifikowanych dekoratorek powstały interesujące projekty, które razem z autorami powędrowały do wielu zakątków Polski i Europy. Chętni mogli również skorzystać ze „szkółki technologii ceramiki dla najmłodszych”, w ramach której można było poznać proces produkcji lokalnej kamionki, rozpoznawać różne typy ceramiki oraz układać trójwymiarowe i tradycyjne puzzle z przedstawieniami najciekawszych ceramicznych eksponatów.

Na dziedzińcu Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 w sobotę i niedzielę (22.-23.08.2015) odbyły się rękodzielnicze warsztaty tekstylne. Uczestnicy warsztatów mogli wykonać dekorację stempelkową na wyrobach z tkanin. Powstały piękne serwetki, woreczki i torebki. Dzieci i młodzież mogły również wykonać kukiełki w tradycyjnych historycznych strojach. Dla najmłodszych przygotowano figurki z masy solnej przedstawiające postaci w średniowiecznych i renesansowych strojach do dekoracji farbami, które z powodzeniem można wykorzystać jako kukiełki do domowego teatrzyku.

W tym samym czasie na stanowisku w Rynku można było zapoznać się z toczeniem na kole garncarskim. Każdy mógł zasiąść przy elektrycznym kole i pod okiem doświadczonego garncarza wykonać samodzielnie naczynie.

Oba działy Muzeum Ceramiki gościły zwiedzających z całej Polski, a także z Holandii, Węgier, Anglii, Niemiec, Czech, Włoch, Francji, Ukrainy, Japonii i Korei oraz USA.

Dodatkowo w piątek 21.08.2015 w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 odbyło się seminarium zatytułowane „Szanse rozwojowe bolesławieckiej ceramiki w oparciu o projekty B&R z wykorzystaniem instrumentów: Perspektywy „Horyzont 2020”. Konferencja została zorganizowana przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Muzeum Ceramiki pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego, Starosty Bolesławieckiego – Dariusza Kwaśniewskiego i Prezydenta Miasta Bolesławiec – Piotra Romana. Wzięło w niej udział wielu przedstawicieli lokalnych firm ceramicznych i stowarzyszeń oraz wykładowcy AGH w Krakowie. Konferencja pokazała nowe drogi rozwoju i perspektywy dla lokalnych wytwórców kamionki.

Reklama