Spotkanie z japońskim szabelnikiem w BOK-MCC

Szablownik w BOK-MCC
fot. BOK-MCC W piątkowe popołudnie przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej BOK-MCC, jednen z najwybitniejszych wytwórców broni japońskiej na świecie, Hiroshi Kojima poprowadził interesujący dwugodzinny wykład „Japońska sztuka miecza - biała broń”.
istotne.pl 0 japonia, bok - mcc

Reklama

Hiroshi Kojima, znany z nazwiska cechowego jako Keiun Naohiro, przybliżył obecnym filozofię i historię japońskiego oręża. W oparciu o projekcję multimedialną opowiedział, jak powstaje katana - tradycyjna broń Samurajów. Proces ten nie zmienił się od stuleci i po dzień dzisiejszy wygląda tak samo. Wytwarzanie japońskich mieczy wymaga niezwykłej precyzji, wiedzy technologicznej i wytrwałości. Każdy etap jest niezwykle istotny. Jeden miecz powstaje około miesiąca, a licencjonowanemu kowalowi można zgodnie z japońskim prawem wytworzyć tylko 24 miecze w ciągu roku. W całym cesarstwie kwitnącej wiśni jest około 40 kowali zajmujących się tym rzemiosłem. Tradycyjną technikę wyrobu białej broni przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Nie ma żadnej szkoły, która pozwalałaby zgłębić wiedzę na ten temat. Umiejętność wyrobu katany można jedynie zdobyć poprzez naukę u mistrzów, odbywając w ich warsztatach praktyki.

Z dużym zainteresowaniem Bolesławianie podziwiali kolekcję białej broni przywiezionej przez gościa z Japonii. Można było zobaczyć pochodzące z XVI wieku miecze samurajskie, a także te, które powstały znacznie później, m.in. miecz z okresu II wojny światowej należący do nieznanego żołnierza, który poległ podczas bitwy. Miecze, z czasów II wojny światowej są dziś zakazane w Japonii i są one dostępne jedynie na zagranicznym rynku – głównie w USA. Oprócz mieczy, Hiroshi Kojima prezentował flagę z motywem wschodzącego słońca, którą podczas wojny miał każdy żołnierz. Na fladze znajdowały się podpisy wszystkich członków jednostki, a także życzenia szczęśliwego powrotu od rodziców.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny, podczas którego licencjonowany kowal - szabelnik odpowiedział na wiele pytań.

To bardzo interesujące spotkanie w BOK- MCC odbyło się dzięki uprzejmości Pana Pawła Nowaczka, wieloletniego przyjaciela Hiroshiego Kojimy.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Reklama