Przedwojenne niemieckie mapy dostępne na Geoportalu

Przedwojenne niemieckie mapy dostępne na Geoportalu
fot. umwd.pl Jak wyglądała przedwojenna zabudowa Bolesławca? Gdzie w wolnych chwilach spacerowali mieszkańcy? Jak wyglądał Bolesławiec/Bunzlau ponad 100 lat temu? Można to wszystko zobaczyć na Geoportalu Dolnego Śląska.
istotne.pl historia, mapa

Moduł historycznych map jest dostępny na stronie www.geoportal.dolnyslask.pl. Wchodzimy na stronę jako osoba fizyczna i akceptujemy regulamin. Po uruchomieniu mapy w prawym górnym rogu ekranu wybieramy opcję „inne moduły”, a po rozwinięciu dodatkowego menu pierwszą pozycję „mapy topograficzne i ortofotomapy”. Następnie wybieramy warstwę „Mapy topograficzne 1905-2013”. Dostępny w lewym menu suwak paska czasu pozwala oglądać mapy z poszczególnych okresów historycznych.

Wspólny projekt województwa dolnośląskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego realizowano od 2014 roku. Zeskanowanych zostało 360 arkuszy niemieckich map topograficznych z obszaru województwa dolnośląskiego z lat 1880-1945. Zeskanowane mapy zostały przekazane Uniwersytetowi Wrocławskiemu jako zarchiwizowany zasób cyfrowy, natomiast Urząd Marszałkowski opracował specjalny moduł w Geoportalu Dolnego Śląska, dzięki któremu przedwojenne mapy udostępniono użytkownikom. Dodatkowo w module uwzględniono mapy topograficzne wydane po II wojnie światowej. W efekcie można prześledzić zmiany zabudowy i użytkowania terenu Dolnego Śląska na przestrzeni XX i XXI wieku.