Anna Jurksztowicz w wyjątkowym koncercie dla Kresowiaków

Anna Jurksztowicz w wyjątkowym koncercie dla Kresowiaków
fot. Krzysztof Gwizdała W bolesławieckiej Bazylice Maryjnej odbył się koncert w ramach obchodów 70. Rocznicy Migracji Ludności Polskiej na Ziemie Zachodnie.
istotne.pl bazylika, koncert, krzesimir dębski, anna jurksztowicz, czesław miłosz

Przed bolesławiecką publicznością wystąpili: Anna Jurksztowicz, Krzesimir Dębski, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz Wrocławski Chór Kameralny: Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium.

Przybyłych na koncert gości witali proboszcz ks. Andrzej Jarosiewicz i główny organizator prezydent Bolesławca Piotr Roman.

W bolesławieckiej bazylice zabrzmiały utwory Krzesimira Dębskiego, publiczność wysłuchała Psalmu I do słów Czesława Miłosza, Anna Jurksztowicz wykonała „Syberiadę polską” oraz „Dumkę na dwa serca”, utwór znany z filmu „Ogniem i mieczem”. Wzruszeni widzowie ciepło przyjęli piosenkę Krzysztofa Komedy do słów Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść” z 1964 roku.

Podczas koncertu Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu przeprowadziło zbiórkę pieniędzy dla Polaków zamieszkałych na Ukrainie.

Organizatorem wydarzenia byli: Gmina Miejska Bolesławiec, Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu oraz Agencja Koncertowo-Wydawnicza SOLO.