Na co zwracać uwagę wybierając kredyt gotówkowy?

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt gotówkowy?
fot. Krzysztof Gwizdała Czy oprocentowanie to jedyny parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu gotówkowego? Niekoniecznie. Istnieje wiele innych szczegółów, które należy przeanalizować, przed ostatecznym podpisaniem umowy kredytowej z bankiem.
istotne.pl kredyt, pieniądze, gotówka

Sprawdźmy na co zwracać uwagę wybierając najlepszy kredyt gotówkowy.

Jeśli nie posiadamy własnych środków finansowych na remont mieszkania, na zakup samochodu, na wymarzone wakacje, czy na wyprawkę dla ucznia do szkoły, możemy pokusić się o zaciągnięcie kredytu gotówkowego z banku. Pod wieloma względami będzie to znacznie lepszy wybór, niż zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej. Przede wszystkim chodzi tu o oprocentowanie zobowiązania kredytowego czy pożyczkowego. Banki mają zwykle niższe koszty związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu gotówkowego, niż parabanki.

Cechy kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to najprostszy kredyt gotówkowy oferowany przez banki. Bardzo często jest on przyrównywany do pożyczki, bowiem nie wymaga ustanawiania zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości, najczęściej ma niską wysokość i krótki okres spłaty zobowiązania. Banki są w stanie udzielić klientom takiego kredytu nawet przy jednej wizycie, dzięki zastosowaniu uproszczonej procedury kredytowania. Niestety, w stosunku do kredytu hipotecznego, kredyt gotówkowy jest znacznie bardziej kosztownym rozwiązaniem dla kredytobiorców. Jego zaletą jest niewątpliwie to, że nie trzeba informować banku o celu wykorzystania środków kredytowych. Można je wydatkować w dowolny sposób, a nie tak jak w przypadku kredytu hipotecznego – na cele mieszkaniowe.

Łatwa procedura kredytowa

Dotychczas przy wszystkich kredytach, również tych gotówkowych, w wyniku zaostrzenia procedury kredytowania przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki musiały skrupulatnie badać zdolność i wiarygodność finansową swoich klientów. KNF jednak na początku 2013 roku zdecydowała się złagodzić warunki otrzymania kredytu gotówkowego w polskich bankach, dzięki czemu Polacy będą mogą łatwiej zaciągać kredyty tego typu.

Czynniki wyboru kredytu gotówkowego

Jak powinien wyglądać najlepszy kredyt gotówkowy? Poszukując najlepszej oferty na kredyt gotówkowy potencjalny kredytobiorca powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii, poza wysokością oprocentowania w skali roku. Ważną sprawą jest RRSO kredytu gotówkowego, wskazujące na wysokość opłat, jakie poniesie kredytobiorca w związku z kredytem. Ważna jest wysokość prowizji i marży bankowej, pobieranej przez bank, dopuszczalna, maksymalna długość okresu spłaty kredytu i sama wysokość zobowiązania. Kredytobiorca powinien sprawdzić, jakie źródła dochodu są akceptowane przez bank przy udzielaniu kredytów gotówkowych oraz czy kredyt ten będzie wymagał przedstawienia wielu dokumentów, w tym potwierdzenia zatrudnienia, czy zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów w miesiącu.