Młodzież z Hufca Pracy w unijnym projekcie „Kucharze na start...”

Młodzież z Hufca Pracy w unijnym projekcie „Kucharze na start...”
fot. Jacek Nesler Projekt „Kucharze na start – mój europejski staż zawodowy” wdrażany jest w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego”.
istotne.pl hp bolesławiec

Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. Bolesławiecki Hufiec Pracy został zaproszony do udziału w przedsięwzięciu przez Agnieszkę Astramowicz, koordynatorkę projektu z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Jeleniej Górze.

Do udziału w stażu zostały przewidziane dwie 10-osobowe grupy młodzieży z OHP. Grupa bolesławieckiego Hufca uczestniczyć będzie w stażu do 4 czerwca br. Uczniowie na co dzień pozostają pod opieką st. wychowawcy HP Jacka Neslera, a swoje umiejętności rozwijają w niemieckich przedsiębiorstwach w mieście Borna.

Zajęcia dla młodzieży organizują niemieccy opiekunowie oraz instruktorzy zawodu. Są one niebanalne, ponieważ polegają na pracy. Młodzi ludzie uczą się od zagranicznych specjalistów zawodu kucharza. Uczniowie pod okiem instruktorów codziennie przygotowują posiłki. Uczą się technik gotowania, smażenia, pieczenia oraz przygotowywania słodkich deserów. Dodatkowo wykorzystują wiedzę teoretyczną z profesjonalnej obsługi klienta w restauracji w praktyce.

Jest też aktywny wypoczynek, który wypełnia czas wolny po przepracowanych godzinach. Młodzi ludzie mają możliwość zwiedzania miejsca, w którym przebywają, a także pobliskich atrakcji.

Na zakończenie projektu młodzi ludzie z HP otrzymają certyfikaty, które potwierdzają odbycie stażu w Niemczech. Dla młodzieży jest to ogromna szansa na zdobycie dodatkowego doświadczenia, które zwiększy swobodę poruszania się po rynku pracy w momencie ukończenia szkoły i zdobycia kwalifikacji zawodowych.

Małgorzata Wąsik, st. wychowawca Hufca Pracy w Bolesławcu/ii