Zmarł Jan Bancewicz

Zmarł Jan Bancewicz
fot. Muzeum Ceramiki Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 18 listopada zmarł Jan Bancewicz znany w regionie plastyk, zajmujący się grafiką, malarstwem oraz rzeźbą w drewnie. Pogrzeb odbędzie się 21 listopada w sobotę o 14:00 na cmentarzu w Przejęsławiu.
istotne.pl jan bancewicz

Jan Bancewicz urodził się w 1933 roku w Saint-Denis (Francja). W roku 1955 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Przez wiele lat związany był z Jelenią Górą. Pracował tu jako grafik w zakładach przemysłowych, a następnie jako instruktor sztuk plastycznych w domach kultury, czynnie uczestniczył w życiu kulturalnym tego miasta. 

W 1986 roku zamieszkał w Przejęsławiu (gm. Osiecznica), gdzie w 1998 r. wraz z żonąTeresą Bancewicz zorganizował prywatną galerię zwaną „Izbą Rękodzieła”, w której prezentowany jest dorobek Państwa Bancewiczów: malarstwo, rzeźby, grafiki i tkaniny dekoracyjny, dodatkowo przygotowano „kącik staroci”.

Prace plastyczne Jana Bancewicza były eksponowane na ponad 30 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Brał on udział w przeglądach sztuki nieprofesjonalnej oraz konkursach, zajmując wiodące miejsca i uzyskując wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą - w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Włoszech, Niemczech, Szwecji oraz w Szwajcarii.
Składamy szczere kondolencje rodzinie zmarłego.

Informacja: Muzeum Ceramiki/Miejska Biblioteka Publiczna