Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu: kolejny dzień rywalizacji

Zlot Klas Mundurowych w Żaganiu: kolejny dzień rywalizacji
fot. Przemysław Fiałkowski O godzinie 6.00 w obozowisku Karlili w Żaganiu rozległ się sygnał pobudki, który rozpoczął drugi dzień rywalizacji kilkuset uczniów klas mundurowych z całego kraju.
istotne.pl zlot, wojsko

7 października br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Żaganiu młodzież pokonywała kolejne etapy zlotu. Po treningu musztry i porannym apelu, w trakcie którego wychowawcy oraz młodzież zostali zapoznani z planem dnia szkoleniowego, adepci żołnierskiej profesji udali się na wyznaczone punkty w terenie, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Tym razem ci, którzy w dniu poprzednim uczestniczyli w marszobiegu, mieli dzień odpoczynku i przeszli do bloku tematycznego związanego z historią i współczesnością oręża polskiego.

Grupy szkoleniowe uczestniczyły w prelekcji na temat tradycji 11 DKPanc, doświadczeń misyjnych żołnierzy oraz poznawali sprzęt wojskowy jednostek Czarnej Dywizji.

Jednym z punktów nauczania podczas rywalizacji sportowej był pokaz działania patrolu saperskiego. Przygotowana ścieżka saperska pełna była ukrytych atrap min, niewybuchów. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież miała za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 Pułku Artylerii specjalistyczne wyposażenie prezentowali żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczyli udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie, zapoznani już ze sprzętem, dziś zmagali się na strzelnicy. Tutaj pod okiem instruktorów ze Stowarzyszenia Commando i 23 Pułku Artylerii strzelali z broni pneumatycznej, replik ASG i markerów paintballowych, a także uczyli się przyjmowania postaw strzeleckich i rzutu granatem.

Młodzież z Ukrainy poznawała w tym dniu zabytki ziemi dolnośląskiej. Uczniowie Liceum Wojskowego z Kijowa zwiedzili między innymi Zamek Kliczków oraz poznali proces produkcji ceramiki w bolesławieckiej Manufakturze.

Wieczorem, po prezentacji szkół i pokazach piosenki marszowej, regeneracji sił przed kolejnymi wyzwaniami sprzyjały występy wokalne i dyskoteka dla uczestników zlotu.

kpt. Remigiusz Kwieciński