Trwa sezon motocyklowy. Policja przestrzega przed brawurową jazdą

Trwa sezon motocyklowy. Policja przestrzega przed brawurową jazdą
fot. freeimages.com (Sergio Carracedo) Pogoda sprzyja motocyklistom i jak zwykle latem przybywa ich na naszych drogach. W związku ze wzmożonych ruchem jednośladów mundurowi chcą przypomnieć wszystkim kierowcom o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
istotne.pl policja, wypadek, motocykl

Przepisy związane z ruchem drogowym obowiązują wszystkich jego uczestników. Powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo, kierując się zarówno tymi zasadami, jak i zdrowym rozsądkiem.

– Przypomnijmy, że kierowcy powinni przyzwyczaić się do motocyklistów, którzy nie mają prawa jazdy na motor, ale zgodnie z przepisami mogą prowadzić maszyny o pojemności do 125 cm sześc., ponieważ przynajmniej 3 lata mają prawo jazdy kategorii B. W związku ze zmianami przepisów, które funkcjonują już od 2 lat, obawiano się, że wzrośnie liczba wypadków z niedoświadczonymi motocyklistami. Liczba ta nie wzrosła, ale to nie znaczy, że wypadków nie ma... – podkreślają mundurowi.

Niestety, jak pokazują coroczne wydarzenia, część kierujących motocyklami za bardzo ponosiła wyobraźnia, a raczej jej brak, i brawurowa jazda doprowadzała do bardzo poważnych zdarzeń, w tym także tragicznych. Niedawno na trasie nr 94, między Legnicą a Chojnowem, doszło do wypadku z udziałem 18-letniego motocyklisty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, ten młody kierowca w czasie manewru wyprzedzania uderzył w tył samochodu, co spowodowało przewrócenie motocykla i w rezultacie poważne obrażenia.

Jak wynika z policyjnych obserwacji, wina za zdarzenia z udziałem motocyklistów leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie motocyklistów, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak jest taka, że w przypadku nawet drobnej kolizji to motocyklista kończy z poważniejszymi obrażeniami.

Mundurowi: – Prosimy zatem o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

KMP Legnica/ii