Paliwa nieznacznie potaniały

Paliwa nieznacznie potaniały
fot. B.org O trzy grosze potaniały benzyny, cenę oleju napędowego obniżono o 10 groszy.
istotne.pl paliwo, benzyna

Obecna obniżka na stacjach paliw to skutek obniżenia hurtowych cen paliw dokonanych przez dwóch największych, krajowych producentów. W czwartek i w piątek ceny obniżyła grupa Lotos, teraz poszedł czas na PKN Orlen.

Nie zmieniła się niestety cena gazu napędowego. Jego cena na stacjach firmowych dystrybutorów wciąż wynosi 2,09 zł. Według szacunków ekspertów z branży motoryzacyjnej, w Polsce jeździ już ponad milion samochodów z instalacją gazową. Ich liczba stale się powiększa, dlatego fiskus jest zainteresowany większymi dochodami z tytułu akcyzy na gaz.

Tanieje ropa na giełdach światowych

Cena baryłki ropy osiągnęła na giełdzie w Londynie cenę 46 dolarów. W Nowym Jorku za baryłkę płacono 49 dolarów. Kilka dni wcześniej jej cena przekraczała 55 dolarów.

Ceny spadają wskutek zwiększania się zapasów tego surowca w USA. Brak mrozów wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na olej opałowy, którego największą ilość zużywają właśnie Amerykanie.

Obniżki cen, dokonane przez producentów paliw w Polsce, są reakcją na spadek cen surowca na światowych giełdach. Jednak w dalszym ciągu ceny paliw w naszym mieście są wyższe od średnich cen krajowych.

Zobacz także

Polska Izba Paliw Płynnych