„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”, czyli weekend z Pumą

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”, czyli weekend z Pumą
fot. 10BKPanc Puma-16 nie zwalnia nawet w weekend: siły wydzielone do realizacji zobowiązań sojuszniczych 25 i 26 czerwca 2016 roku musiały sprostać wielu wyzwaniom.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, puma-16

Sobota 25 czerwca rozpoczęła się intensywnie. Przygotowane podczas certyfikacji, odwzorowujące rzeczywistość incydenty miały jak najbardziej urealnić sytuację, w której musieli odnaleźć się żołnierze. Pododdziały przygotowały rejon obrony, podczas patrolu musiały odpowiedzieć przeciwnikowi w czasie zorganizowanej przez niego zasadzki. Przeprowadzony został konwój logistyczny, który najechał na improwizowany ładunek wybuchowy (IED), dwóch żołnierzy zostało rannych i ewakuowano ich, z zastosowaniem procedury MEDEVAC, drogą powietrzną. Równolegle wojska chemiczne zabezpieczyły zaimprowizowany wyciek toksycznych środków przemysłowych i usunęły jego skutki. Swoje pięć minut miał również zespół współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC), który nawiązał współdziałanie z lokalnymi siłami bezpieczeństwa.

Niedziela 26 czerwca minęła między innymi na realizacji działalności patrolowej. Żołnierze musieli poradzić sobie z ewakuacją miejscowej ludności z rejonu przyszłych działań bojowych. W wyniku uderzenia przeciwnika z powietrza powstała masowa liczba poszkodowanych (MASCAL – ang. massive casualities) i uruchomiono procedury stosowne do tej sytuacji. Wojska zostały skażone i dokonano ich dekontaminacji. Prowadzone konwoje musiały stawić czoła wyzwaniom, takim jak: przeciwdziałanie improwizowanym ładunkom wybuchowym (IED), ewakuacji z zastosowaniem procedury MEDEVAC.

Nadchodzący tydzień przyniesie kolejne epizody ćwiczebne podczas Puma-16. Zadania nie będą łatwe, ale żołnierze uczestniczący w certyfikacji wiedzą, że prawdą jest, co mówił Howard E. Wasdin: „Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”.

Wspólne działanie sił wyznaczonych do realizacji zadań w ramach Sił Odpowiedzi NATO zakończy się w środę 29 czerwca 2016 roku.

10BKPanc/ii