16. edycja Festiwalu Kultury Bałkańskiej

16. edycja Festiwalu Kultury Bałkańskiej
fot. Balkan Folk Acoustic W Rynku Bolesławca na Dni Miasta, 18 czerwca, powstanie osada reemigrantów, którą zasiedlą koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia.
istotne.pl bok-mcc, dni miasta, festiwal bałkański, balkan folk acoustic

Organizatorem osady będzie Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. Zadanie to jest współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Konkurs na dobrą pitę i kociołek bałkański

Mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami na ostro i na słono oraz zup gulaszowej i paprykowej. Kolejny raz odbędzie się konkurs kulinarny na najlepszą dobrą pitę i kociołek bałkański.

Komisja Europejska sfinansowała katalog Festiwalu Kultury Bałkańskiej

Organizator będzie prezentować będzie wystawę pamiątek Reemigrantów. Własne stanowisko będzie miała Komisja Europejska. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce po raz kolejny dołączyło do grona organizatorów festiwalu w Bolesławcu. W ramach współpracy m.in. sfinansuje projekt i druk 1 000 sztuk folderów wydarzenia na kwotę 7 000 złotych.

W publikacji znajdą się informacje o lokalnych zespołach folklorystycznych, kołach gospodyń wiejskich, stowarzyszeniach, które podczas imprezy prezentować będą kulturę krajów byłej Jugosławii, m.in. tradycyjne potrawy, muzykę i tańce. Zamieszczony zostanie szczegóły program wydarzenia oraz informacje na temat zespołów, które uświetnią imprezę. Publikacja będzie wydawana bezpłatnie zainteresowanym uczestnikom festiwalu.

Barwny korowód zespołów folklorystycznych

Po południu odbędzie się barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Bolesławiec. Podczas otwarcia wspólnie zatańczymy Kolo – tradycyjny taniec ludowy, popularny na Bałkanach. Na scenie folklor krajów południowosłowiańskich – tańce, muzykę i śpiew zaprezentują lokalne zespoły folklorystyczne oraz zaproszeni goście.

Świetne, folkowe koncerty

Na Festiwalu wystąpi barwna międzynarodowa formacja Balkan Folk Acoustic założona przez bułgarskiego wirtuoza akordeonu, która wykonuje bałkańską muzykę ludową, taneczną opartą na tradycyjnych pieśniach ludowych i specyficznych rytmach.

Festiwal zakończy koncert zespołu Still Band z Chorwacji. Grupa ma ogromne doświadczenie i bardzo szeroki repertuar, z którego można wyodrębnić muzykę lat osiemdziesiątych, po której jest najczęściej rozpoznawalna. Jest jednym z najbardziej popularnych zespołów klubowych w Osijeku.