Bliżej społeczeństwa. Za nami Festyn Militarny w Świętoszowie

Bliżej społeczeństwa. Za nami Festyn Militarny w Świętoszowie
fot. ppor. Radosław Gruźlewski, szer. Natalia Wawrzyniak Polscy i sojuszniczy żołnierze uczestniczący ćwiczeniu Anakonda-16 wymieniają się doświadczeniami oraz żołnierską wiedzą nie tylko z wojskowymi.
istotne.pl festyn, wojsko, 10bkpanc

W niedzielę 12 czerwca na placu garnizonowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbył się festyn militarny z udziałem polskich i sojuszniczych jednostek biorących udział w ćwiczeniu Anakonda-16.

Żołnierze Polski, Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Słowenii, Litwy i Turcji zorganizowali pokaz statyczny sprzętu, który posiadają na wyposażeniu swoich pododdziałów. Zaprezentowano ponad 30 pojazdów wojskowych, które przyciągnęły wielu pasjonatów militariów oraz dzieci i młodzież z całymi rodzinami.

Przybyli na festyn militarny mieszkańcy i żołnierze armii sojuszniczych mieli możliwość zobaczyć z bliska legendarny amerykański czołg M1 Abrams, czołgi Leopard 2A4 i 2A5, bojowy wóz piechoty M2 Bradley, pojazd wielozadaniowy Humvee, haubice samobieżną 2S1 „Goździk”, zestaw przeciwlotniczy ZSU 23-4 „Biała” i wiele innych interesujących pojazdów wojskowych.

Niecodzienną atrakcją były chemiczne stoiska pokazowe przygotowane przez międzynarodowy batalion chemiczny składający się z chorwackich, słoweńskich, litewskich i tureckich żołnierzy oraz chemików 4 pułku chemicznego z Brodnicy i 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór.

Wszystkie elementy pokazu cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie tych najmłodszych gości. Każdy ochotnik mógł założyć maskę przeciwgazową, przymierzyć wojskową kamizelkę, założyć hełm czołgisty czy sprawdzić, jak ciężka jest broń.

Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się czołgi Czarnej Dywizji i amerykański Abrams. Mieszkańcy pobliskich miejscowości byli bardzo zadowoleni i zdumieni, oglądając od środka pancerne pojazdy gąsienicowe. Na świętoszowski festyn militarny przybył również dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generał dywizji Jarosław Mika, który razem z szefem szkolenia podpułkownikiem Tomaszem Biedziakiem, reprezentującym dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej, wizytował każdy punkt pokazowy. Wszystkich widzów zgromadził dynamiczny pokaz mostu czołgowego Biber świętoszowskich saperów, który na polecenie dowódcy Czarnej Dywizji został rozłożony w zaledwie 5 minut.

Zgromadzeni goście mogli także podziwiać występy młodych artystów ze Szprotawskiego Domu Kultury i klubu Czarnej Dywizji oraz pokazy tambormajorek. Dla najmłodszych zaprezentowały się grupy Mali Husarze oraz „O niedźwiedziu kapralu Wojtku”, a niedzielne popołudnie umilił występ zespołu Fayah Inna Di Nation.

W czasie festynu militarnego społeczeństwo mogło porozmawiać z żołnierzami sojuszniczych państw o trudach ich służby, a wojskowi wymienić się doświadczeniami oraz żołnierską wiedzą nie tylko w czasie współdziałania na poligonach. Temu wszystkiemu sprzyjała wspaniała atmosfera, niczym w wielkiej wojskowej rodzinie.

To przedsięwzięcie pozwoliło przybliżyć mieszkańcom codzienny trud służby sojuszników i polskich żołnierzy oraz zaprezentować społeczeństwu sprzęt wykorzystywany w czasie największego ćwiczenia Sił Zbrojnych pod kryptonimem Anakonda-16.

ppor. Radosław Gruźlewski/ii