Pobiegli dla Piotra i zebrali niemal 2,5 tys. zł!

Pobiegli dla Piotra i zebrali niemal 2,5 tys. zł!
fot. Janusz Lech Od siedmiu lat w drugą sobotę stycznia odbywa się w Iwinach impreza biegowa, która trochę przewrotnie została nazwana przez organizatorów „Spacerkiem”.
istotne.pl bieg, tukan iwiny, spacerek dla piotra

Od drugiej edycji biegu wchodzi ona w skład cyklu Biegowego Grand Prix Lubina, potem przekształconego w Biegowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego. Impreza co roku zwiększała swój zasięg oraz liczbę uczestników. W pierwszej edycji, siedem lat temu, na starcie w Iwinach stanęło 11 osób!

– Ten rok był rekordowy pod każdym względem. W biegu głównym sklasyfikowano 193 osoby, a w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów dodatkowo 47 osób, czyli łącznie 240 osób!!! – mówi Dariusz Pachnik, współorganizator imprezy. – Po raz pierwszy użyto elektronicznego systemu pomiaru czasu.

Impreza zawsze miała cel charytatywny. Przez pierwszych sześć edycji była nierozerwalnie związana z WOŚP. Tym razem jednak stało się inaczej. Uczestnicy pobiegli dla Piotrka Kołodzieja, a bieg przyjął nazwę „Spacerku dla Piotra”. Piotr jest dwudziestoletnim mieszkańcem Iwin, którego los nie dość, że związał z wózkiem inwalidzkim, to jeszcze stan jego zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Jest zdany na pomoc rodziny, która się o niego troszczy. Miłość i opieka bliskich to bardzo wiele, ale niestety do życia potrzebne są także pieniądze, a zwłaszcza w takich sytuacjach. Stąd decyzja organizatorów o pomocy dla Piotra, a tym samym dla całej rodziny Kołodziejów.

Biegacze w biegu głównym rywalizowali na dystansie 5,6 km, młodzież gimnazjalna biegała na 3 km, a uczniowie szkół podstawowych – na 1 km. W biegu głównym zwyciężył Tobiasz Belgrau z Lubina, przed biegaczami ze Złotoryi: Maciejem Dawidziukiem i Marcinem Pawłowskim. W kategorii kobiet triumfowały mieszkanki Głogowa Urszula Olejniczak (mistrzyni Polski juniorek młodszych w triatlonie), przed Ewą Głowacką. Trzecie miejsce zajęła Anna Zaczyńska z Lubina.

W kategorii szkół podstawowych wśród chłopców wygrał, podobnie jak w zeszłym roku, Stanisław Pachnik z Lubkowa, przed Dawidem Lachowskim z Bolesławca i o trzy lata młodszym bratem Jędrzejem Pachnikiem. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Nikola Rajchel z Iwin, przed Wiktorią Kowalczyk ze Szczytnicy i Karoliną Zawadą z Iwin. W kategorii gimnazjów wygrał Jakub Serok ze Złotoryi, na drugim miejscu uplasował się Patryk Rogalski z Lubska, a trzeci Mateusz Waszek z Olszanicy. Z pełnymi wynikami można się zapoznać na stronie internetowej Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie: http://rcslubin.pl/imprezy-cykliczne/biegowe-gp-zaglebia-miedziowego.

– Po biegu uczestnicy zostali zaproszeni na najlepszą zupę gulaszową na świecie! – opowiada Dariusz Pachnik. – Taką gotują tylko w Iwinach panie Bożena Zaremba i Aneta Piwowarska. O jakości zupy niech świadczy fakt, że garnki zostały opróżnione do dna. Mimo że panie ugotowały zupy dla ponad 300 osób!

Cel imprezy został osiągnięty. Zebrano blisko 2 500 zł. (Wielu uczestników płaciło więcej niż wymagana przez organizatora kwota). Sam moment przekazania pieniędzy był bardzo poruszający. W auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach, gdzie wręczano nagrody dla najlepszych zawodników, przy ogromnej wrzawie i oklaskach wszystkich biegaczy organizatorzy przekazali mamie Piotra pieniądze. Łza się zakręciła zarówno w oczach pani Kołodziej, jak i wielu obecnych w tej sali.

Niewątpliwym sukcesem „Spacerku...” było spore zaangażowanie społeczności lokalnej w organizację tej imprezy. – Cieszymy się, że nasza społeczność, a zwłaszcza młodzież, coraz aktywniej włącza się tego typu przedsięwzięcia – dodaje współorganizator imprezy. – Wszystkim wolontariuszom, pomocnikom, sponsorom, a zwłaszcza piekarni „Familijnej” w Warcie Bolesławieckiej oraz oczywiście biegaczom serdecznie dziękujemy! Do zobaczenia za rok. Albo i szybciej…

Organizatorzy biegu:

  • Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie
  • Gminne Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej
  • Uczniowski Klub Sportowy „Tukan” Iwiny
  • Uczniowski Klub Sportowy „Orientpark” Iwiny
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iwinach.

Dariusz Pachnik/ii