Wcielenie pierwszego turnusu ochotników w 23 Śląskim Pułku Artylerii

Wcielenie pierwszego turnusu ochotników w 23 Pułku Artylerii
fot. kpr. Arkadiusz Polewski W dniach 7 i 8 stycznia br. do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu przyjęto ochotników, którzy odbędą służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych.
istotne.pl 0 wojsko, edukacja, 23śpa, nsr

Reklama

W pierwszym tegorocznym szkoleniu weźmie udział 250 elewów, którzy przez najbliższe cztery miesiące zdobędą umiejętności niezbędne w przyszłej służbie.

Od wczesnych godzin porannych ochotnicy z różnych regionów Polski przybywali do bolesławieckich koszar, by rozpocząć „przygodę z wojskiem” – czteromiesięczne szkolenie przygotowawcze umożliwiające im zawarcie kontraktów do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Dla elewa Artura Łyska, absolwenta klasy wojskowej w Łazach, szkolenie przygotowawcze będzie kontynuacją dotychczasowych zainteresowań wojskowością. Jest członkiem harcerskiej, samodzielnej grupy operacyjno-rozpoznawczej, a od ubiegłego roku swoje zainteresowania uzupełnia kształceniem na kierunku ratownictwa medycznego. W przyszłej służbie upatruje szansę na ciekawą pracę, rozwijającą dotychczasową pasję i zainteresowania. Aby jednak dotrzeć do swojego pododdziału, podobnie jak pozostali ochotnicy, musiał przejść procedurę wcielenia.

Po przekroczeniu biura przepustek i odnotowaniu obecności na punkcie ewidencji stawiennictwa elewi zjedli pierwszy żołnierski posiłek. Tuż po nim, w zorganizowanych grupach pod komendą funkcyjnych z batalionu szkolnego, przeszli kolejne punkty przyjęcia do służby, między innymi stanowisko ewidencji personalnej, finansowe, psychoprofilaktyki i oficera wychowawczego. Po wizycie u fryzjera i badaniach w punkcie medycznym wszyscy zostali umundurowani i zakwaterowani w pododdziałach, które przez najbliższe cztery miesiące będą ich nowym domem.

W pierwszych dniach służby elewi zapoznają się z bazą szkoleniową 23 Pułku Artylerii oraz regulaminami obowiązującymi w Siłach Zbrojnych RP. Poznają prawa i obowiązki żołnierza, zostaną przeszkoleni w zakresie BHP, a także ochrony przeciwpożarowej. Po tym okresie rozpocznie się intensywne szkolenie, przygotowujące kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.


Powołanie do służby odbyło się w ramach pierwszego w tym roku turnusu kształcenia żołnierzy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych, prowadzonego w Ośrodkach Szkolenia i wybranych jednostkach na terenie kraju. Spośród jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zadanie to po raz drugi realizuje 23 Śląski Pułk Artylerii. Komendantem Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej w 23PA został dowódca pułku.

Szkolenie realizowane jest na bazie batalionu szkolnego, którym dowodzi ppłk Tomasz Lisiecki, a funkcyjnych przygotowujących ochotników do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych tworzą doświadczeni żołnierze jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej: 23 Śląskiego Pułku Artylerii, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Czas trwania czteromiesięcznego szkolenia żołnierzy podzielono na dwa etapy. Pierwszym jest okres szkolenia podstawowego, trwający 3 miesiące. Po pozytywnym zweryfikowaniu elewi przechodzą do kolejnego etapu − miesięcznego szkolenia specjalistycznego, podczas którego będą zdobywali wiedzę niezbędną do realizacji zadań w swojej specjalności wojskowej. Zakończy się ono egzaminem. W tym czasie ochotnicy będą mogli składać wnioski do jednostek wojskowych o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

kpt. Remigiusz Kwieciński

Reklama