Kwalifikacje wojskowe z udziałem „Commando”: przyszłe elity, mózgi taktyki i strategii

Kwalifikacje wojskowe z udziałem „Commando”
fot. kpt. Jerzy Szelinger 24 lutego członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 KS „Commando” wspólnie z oficerami WKU uczestniczyli w kwalifikacji wojskowej wśród młodzieży szkół kształcących uczniów w klasach mundurowych w Złotoryi, a kilka dni wcześniej w Lubaniu.
istotne.pl 0 wojsko, commando

Reklama

Bezpośrednie spotkania z młodzieżą, prelekcje i pokazy wyposażenia wojskowego stanowią jedną z wielu form działalności Stowarzyszenia na rzecz umacniania obronności państwa, wsparcia edukacji uczniów klas wojskowych, wychowania patriotycznego, a także kształtowania wizerunku polskiego żołnierza. Innym aspektem udziału w kwalifikacji wojskowej było uzupełnienie i uatrakcyjnienie spotkań z młodzieżą prowadzonych przez przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień, podczas których przekazywali informacje na temat różnych form służby wojskowej.

To początek dla przyszłych żołnierzy – oficerów, podoficerów i szeregowych, którzy swoją wiedzę i pozytywne cechy wykorzystają do stanowienia gwarancji i poczucia bezpieczeństwa innym. W myśl zasady „Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś” nasuwa się stwierdzenie, że podczas kwalifikacji wojskowej wyłonią się przyszłe elity, mózgi taktyki i strategii.

Armię tworzy się nie w celu prowadzenia wojny, lecz w celu utrzymania pokoju, więc byli żołnierze 62 Kompani Specjalnej „Commando” przekazują „listę” powodów, dla których warto założyć mundur żołnierza polskiego. Podczas prelekcji można dotknąć wyposażenia i uzbrojenia jednostek specjalnych oraz zadać szczegółowe pytania z doświadczeń liniowych.

Dużym zainteresowaniem cieszy się historia Polskiego Noża Szturmowego wz. 92., którego projekt powstał w 62 Kompanii Specjalnej w Bolesławcu z oznaczeniem 62 KS. Każdy żołnierz kompanii, przed zjedzeniem posiłku, rzucał nożem, co w czasie testów stanowiło sumę 30 000 oddanych rzutów do zniszczenia noża. – Jest to wytrzymała, piękna i fascynująca biała broń – mówił st. szer. rez. Arkadiusz Korba podczas spotkań z młodzieżą.

– Młode pokolenie coraz częściej korzysta z zasobów, jakie tkwią w żołnierzach z doświadczeniem; podoba im się wiedza namacalna, czerpana z autopsji. Tych samych młodych ludzi można już potem spotkać w szkołach wojskowych, na zawodach sprawnościowych, uroczystościach narodowych, rekonstrukcjach historycznych i jako żołnierzy zawodowych – podsumowuje udział w kwalifikacji wojskowej członek Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando”.

st. chor. sztab. rez. Bogdan Fiałkowski/ii

Reklama