Saper myli się tylko raz

Saper myli się tylko raz
fot. por. Przemysław Pakies Tyle przysłowie. A po to, żeby nie mylić się w ogóle, żołnierze kompanii saperów 10 Brygady Kawalerii Pancernej odbyli szkolenie przy użyciu bojowych min przeciwpancernych.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc, saper

Intensywne szkolenia mają przygotować żołnierzy do realizacji zadań w środowisku sojuszniczym. Zeszłotygodniowe zajęcia rozpoczęły się od tego, że każdy z ćwiczących samodzielnie ustawił przeciwpancerną minę bojową. W dalszej części szkolenia kierownik zajęć przeprowadził pokaz niszczenia min przeciwpancernych.

Zasadniczym zadaniem było wykonanie przez saperów odcinka przeciwpancernego pola minowego przy użyciu min bojowych. Na zakończenie zajęć wykonano przejścia w założonych polach minowych tzw. sposobem ręczno-wybuchowym.

Saper myli się tylko razSaper myli się tylko razfot. por. Przemysław Pakies
Saper myli się tylko razSaper myli się tylko razfot. por. Przemysław Pakies

Dodatkowym utrudnieniem podczas realizacji zajęć była niesprzyjająca aura, która dała się we znaki szkolącym się saperom. Wykonali oni jednak swoje zadanie do końca, udowadniając, że są gotowi do działania bez względu na warunki atmosferyczne i terenowe.

Pełniący obowiązki dowódcy kompanii saperów porucznik Przemysław Pakies, podsumowując odbyte zajęcia powiedział: – Szkolenie przy użyciu bojowych min przeciwpancernych jest dla saperów jednym z najważniejszych zamierzeń szkoleniowych i wymaga od nich umiejętności zarówno w pracy z użyciem materiałów wybuchowych, sprzętu do wykrywania min (wykrywaczy metalu), jak i znajomości budowy i zasad ustawiania min przeciwpancernych.

Przemysław Pakies/ii