Następny krok w przyszłość w „Elektroniku”

Warsztaty w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu
fot. ZSE Bolesławiec Technika coraz bardziej idzie do przodu, a jej zastosowań są tysiące. Użyteczny robot kuchenny to już przeżytek – teraz przyszła pora na inteligentne domy.
istotne.pl 0 warsztaty, zse bolesławiec

Reklama

Co więcej, stworzenie takiej instalacji nie jest już tak trudne jak wcześniej, o czym dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych na szkoleniu przeprowadzonym przez firmę F&F z Pabianic, która po raz kolejny zgodziła się przygotować zajęcia.

Firma F&F powstała w 1992 roku na bazie spółki handlowo-usługowej działającej w branży elektronicznej. Jej wcześniejsze doświadczenia – zarówno marketingowe, jak i techniczne z zakresu elektroniki i elektrotechniki – pozwoliły stworzyć firmę oferującą szeroką gamę elektronicznych urządzeń sterujących. Pierwotnie ofertę firmy stanowiły głównie automaty zmierzchowe, automaty schodowe i czujniki zaniku fazy. Strategia firmy opiera się na stałym poszerzaniu oferty i zajmowaniu atrakcyjnych nisz rynkowych. Obecnie oferta F&F obejmuje swym zakresem wiele urządzeń z zakresu automatyki domowej i przemysłowej.

Na samym początku warsztatów pokrótce omówione zostały aktualne projekty firmy: F&Home, F&Home Radio, którym uczniowie zajmowali się w późniejszej części szkolenia, oraz Proxi. Następnie prowadzący przeprowadzili szkolenie pierwszego stopnia z tworzenia instalacji, w którym bardzo pomagał specjalistyczny sprzęt dostarczony na potrzeby prezentacji przez gościa.

Uczniowie przez parę godzin mieli szansę poznać sposoby działania systemu, a także sami tworzyć scenariusze. W zeszłym roku projekt dotyczył symulacji sterowania roletami w zależności od stopnia natężenia oświetlenia i pory roku, natomiast tegoroczne spotkanie skupiało się głównie na tworzeniu prostego systemu obejmującego cały dom. Uczniowie mieli do użytku żarówkę, taśmę LED lub czujnik ruchu. Jak się okazało, tak małe i nieznaczące elementy pozwalały uczestnikom konstruować najbardziej wymyślne i kreatywne projekty.

Sporo uwagi poświęcono również tworzeniu dla zwykłego użytkownika złożonych, lecz przejrzystych interfejsów graficznych w sposób szybki i wygodny. Były to jednak tylko drobne przykłady, które miały pokazać uczestnikom, jak zaawansowane, a zarazem uniwersalne mogą być projekty. Całe szkolenie było prowadzone w bardzo miłej atmosferze, a jego prowadzący nie nadążał odpowiadać na pytania przyszłych instalatorów.

Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał dyplom instalatora kursu pierwszego stopnia, katalog zawierający pełną ofertę firmy z Pabianic oraz zaproszenie na bezpłatny kurs drugiego stopnia uprawniający do pracy jako pełnoprawny instalator.

Równolegle prowadzono szkolenie (prezentacja wyrobów) związanych z automatyką. Pierwszą grupę przedstawionych urządzeń stanowiły przekaźniki czasowe różnych zastosowań przystosowane do ręcznego nastawiania wymaganych parametrów. W tej grupie mieści się asortyment przekaźników zmierzchowych, automatów schodowych, ściemniaczy sterowanych przyciskami, lamp oświetleniowych z czujnikami ruchu (sterowanie oświetleniem), przekaźników pośredniczących, zegarów sterujących sterowników rolet. Wymienione urządzenia przystosowano do programowania ręcznego przy użyciu pokręteł i przycisków.

Następna grupa to przekaźniki zdalnego sterowania (radiowo), umożliwiające np. sterowanie oświetleniem (przyciski załącz lub wyłącz). Komunikacja radiowa daje możliwość dowolnego usytuowania tychże przycisków bez konieczności wykonywania dodatkowej instalacji kablowej. Warto wspomnieć o grupie przekaźników czasowych programowanych tradycyjnie, a także przy użyciu techniki NFC, czyli programowania przez zbliżenie smartfona z aplikacją „Konfigurator” i zaimplementowanym programem.

Ciekawą grupę urządzeń produkowanych przez F&F stanowią sterowniki do:

  • samoczynnego załączania rezerwy zasilania, tzw. SZR (np. zasilanie awaryjne szpitali)
  • inteligentnego zabezpieczenia silnikowego z wykrywaniem „suchobiegu”, z możliwością odwzorowania charakterystyki cieplnej silnika, z kontrolą obecności i kolejności faz, z zabezpieczeniem przed przeciążeniem i przegrzaniem
  • sterowniki swobodnie programowalne MAX, mające zastosowanie do zdalnego monitoringu i sterowania domem inteligentnym, z zastosowaniem łączności GSM.

Szkolenie miało charakter warsztatów z możliwością praktycznego sprawdzenia działania przedstawianych urządzeń. Taki typ szkoleń daje dużą i aktualną wiedzę dotyczącą branży, a poza tym nauka poprzez działanie przynosi podwójną korzyść – daje wiedzę i umiejętności poszukiwane przez przyszłych pracodawców. Takie formy nauki poza szkolnymi ławkami to stała i sprawdzona praktyka ZSE.

Łukasz Burdyna, klasa 3T/ii

Reklama