23 Śląski Pułk Artylerii: „W imieniu służby wręczam Wam broń”

23 Śląski Pułk Artylerii: „W imieniu służby wręczam Wam broń”
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński 9 maja w 23 ŚPA odbyło się wręczenie broni nowo wcielonym elewom II turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
istotne.pl wojsko, 23śpa, nsr

– Wręczenie Wam broni to nie tylko uzupełnienie żołnierskiego wyposażenia, broń to atrybut żołnierza, symbol męstwa i gwarancji bezpieczeństwa dla innych. Pamiętajcie, aby o nią dbać, poprzez szkolenie umieć się nią po mistrzowsku posługiwać, a w razie potrzeby, w szczególnych przypadkach, użyć dla bezpieczeństwa innych – mówił dowódca 23 Pułku Artylerii pułkownik Paweł Świtalski, zwracając się do stu 120 służby przygotowawczej po zaledwie kilku dniach spędzonych w koszarach.

Dokonując symbolicznego aktu wręczenia broni oraz książeczek wojskowych reprezentantom czterech plutonów kompanii szkolnej, dowódca pułku pogratulował wyróżnienia, życząc jednocześnie sukcesów w szkoleniu i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

W czasie poniedziałkowej zbiórki gratulacje z rąk dowódcy otrzymali również nowo awansowani oficerowie i podoficerowie 23 Pułku Artylerii. Grono oficerów starszych zasilili: major Robert Oleś, wyznaczony na stanowisko szefa sekcji operacyjnej pułku, oraz major Tomasz Nosewicz, zastępca dowódcy 3 dywizjonu artylerii rakietowej. Korpus podoficerów zasiliło 5 kaprali, którzy pierwsze stanowiska dowódcze objęli w dywizjonach artylerii samobieżnej i rakietowej.

– Przed Wami nowe wyzwania i obowiązki. Dowodzenie to przywilej, ale również odpowiedzialność, bo to Wasza postawa i umiejętności dowódcze bezpośrednio przełożą się na działalność podległych drużyn i obsług. Gratulując awansów, życzę satysfakcji i spełnienia zawodowych ambicji na nowych stanowiskach służbowych – mówił do nowo awansowanych podoficerów pułkownik Świtalski.

Na zakończenie wyróżniono sportowców, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w mistrzostwach pułku w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej. W tym roku puchar za zajęcia I miejsca odebrał z rąk dowódcy pułku por. Andrzej Niedźwiecki, dowódca wz. 3 baterii artylerii rakietowej 3 dar. Dyplom uznania za zajęcie II miejsca otrzymał dywizjon dowodzenia, a ostatnie miejsce na podium zajęła 1 bateria artylerii rakietowej 3 dar.

Po odegraniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i odprowadzeniu kompanii honorowej pododdziały przystąpiły do szkolenia programowego. Pozostali żołnierze szkolenia przygotowawczego do NSR otrzymali broń z rąk dowódcy kompanii podczas zbiórek przeprowadzonych w pododdziałach szkolnych.

kpt. Remigiusz Kwieciński/ii