Wkrótce Wszystkich Świętych. Nie dajmy szans złodziejom, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Wkrótce Wszystkich Świętych. Nie dajmy szans złodziejom, zadbajmy o swoje bezpieczeństwo
fot. freeimages.com (bzyk1975) Dzień Wszystkich Świętych zbliża się dużymi krokami. W poprzedzającym to święto okresie często odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie porządkujemy miejsca spoczynku.
istotne.pl policja, wszystkich świętych

Niestety, tę chwilę może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują jako okazję do kradzieży.

By nic nie zakłóciło chwili, którą poświęcamy naszym bliskim zmarłym, wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobie i wokół niego oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski, znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które – jak się wydaje – przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Duże natężenie ruchu i utrudnienia wynikające m.in. ze wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego – to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o tym, by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami oraz korzystać zgodnie z przepisami ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód.

Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając już z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych. Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy policji i straży miejskiej, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

Idąc pieszo na cmentarz, często drogą, gdzie nie ma chodnika, pamiętajmy o obowiązkowych elementach odblaskowych, dzięki którym będziemy widoczni po zmroku.

KPP Bolesławiec/ii