Sejm uchwalił ulgę na Internet

Sejm uchwalił ulgę na Internet
fot. B.org Posłowie niemal jednogłośnie opowiedzieli się za wprowadzeniem ulgi na Internet. Jest to jedna z poprawek, którą Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zawarła w nowelizacji ustawy o podatku od osób fizycznych.
istotne.pl internet, sejm

Nie należy jednak popadać w euforię, ponieważ ulga w wysokości 760 zł dotyczy podstawy opodatkowania. Rocznie od dochodu przed opodatkowaniem będzie można zatem odliczyć 760 zł. W przypadku osób płacących podatek w wysokości 19%, kwota do zwrotu, z tytułu ulgi, wyniesie tak naprawdę 144,40 zł. Użytkownicy najtańszej Neostrady TP, po wprowadzeniu VAT, zapłacą rocznie więcej o 11,36 zł, użytkownicy CDI Dialogu aż o 75,25 zł.

Ulga na Internet to kolejna, raczej nieudana próba obniżenia cen za usługi internetowe. Propozycję posłów natychmiast skrytykowało ministerstwo finansów, które uważa, że rozwiązanie to jeszcze bardziej skomplikuje system podatkowy.

Wcześniejsze posunięcie, w postaci zwolnienia tych usług z podatku VAT, okazało się sprzeczne z wymogami Unii Europejskiej, dlatego w najbliższym czasie usługi internetowe zostaną na powrót opodatkowane. Zgodnie z zaleceniami unijnymi, usługi dostępu do Internetu muszą być obłożone podstawową 22% stawką VAT.

Poprawkami Sejmu do ustawy podatkowej zajmie się teraz Senat.