Będą znowu wydobywać miedź w gminie Warta? To już prawie pewne

Będą znowu wydobywać miedź w gminie Warta? To już prawie pewne
fot. Jonathan Zander (Digon3)/Wikimedia Commons Jest duża szansa na to, że KGHM będzie eksploatować złoża miedzi w podbolesławieckich miejscowościach.
istotne.pl warta bolesławiecka, miedź, kghm

O tym, że w gminie Warta Bolesławiecka są bogate złoża miedzi, mówiło się od dawna. Wspominano też o tym, że nie wyeksploatowano jeszcze złoża w dawnej kopalni Konrad.

W latach 2009–2010 wykonano pierwsze odwierty w Wartowicach. Efekt? Okazało się, że rzeczywiście są tam zasoby miedzi, i to niemałe. Co więcej, natrafiono też na spore zasoby srebra.

Najważniejsze odwierty w gminie Warta zakończyły się ok. 2 lat temu. Teraz przeprowadzane są analizy ekonomiczne (chodzi o zawartość rudy miedzi srebra, a nawet złota). I wykonuje się odwierty uzupełniające, mające na celu ustalenie lokalizacji infrastruktury kopalni, która tu prawdopodobnie powstanie.

Być może będą też odwierty sprawdzające na terenie byłego Konradu. Czy to oznacza, że znowu będą wydobywać miedź w gminie Warta Bolesławiecka? Miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie. Do tematu wrócimy.