10BKPanc: Bateria dowodzenia na warcie

10BKPanc: Bateria dowodzenia na warcie
fot. ppor. Radosław Gruźlewski W trakcie bezogniowego kwietnia żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej nie pozostają bezczynni. Potężna baza szkoleniowa świętoszowskiej jednostki daje nieograniczone możliwości prowadzenia zajęć, bez względu na warunki pogodowe.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Jednym z prężnie działających ośrodków jest system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej – Śnieżnik, który funkcjonuje w Brygadzie od 2006 roku. W oparciu o ten symulator odbywają się indywidualne treningi pojedynczego strzelca lub szkolenie całej drużyny w różnych warunkach, które symulują rzeczywiste warunki pola walki.

Każdego dnia na Śnieżniku zajęcia odbywa spora grupa pancerniaków. W oparciu o możliwości tego urządzenia żołnierze realizują tu ćwiczenia strzeleckie, w trakcie których możliwe jest tworzenie własnych zadań w oparciu o bazę tarcz i figur bojowych czy ćwiczeń na polu walki charakterystycznych dla działania oddziałów wojska. Istnieje możliwość prowadzenia ognia na odległości kilkuset kilometrów oraz jednoczesne prowadzenia symulowanego ognia przez skład osobowy drużyny, w oparciu o urozmaicone sytuacje treningowe.

Odbywająca programowe zajęcia na Śnieżniku bateria dowodzenia, kierowana przez porucznika Łukasza Bogdała, przygotowywała się do pełnienia służby wartowniczej. Korzystając z szerokiego wachlarza sytuacji, jakie oferuje symulator, żołnierze ćwiczyli umiejętności zatrzymania osób postronnych na posterunku, postępowanie wartownika wobec osób zbliżających się w warunkach dobrej i ograniczonej widoczności, działanie w czasie napadu i wiele innych. Następnie punkty nauczania trenowali również poza Śnieżnikiem.

W trakcie zajęć żołnierze wykorzystywali w praktyce wiedzę dotyczącą zasad strzelania z broni strzeleckiej, umiejętności regulaminowego postępowania z użyciem broni w trakcie pełnienia służby wartowniczej, a także sprawdzali swoją wiedzę na temat uwarunkowań prawnych związanych z użyciem broni. Doskonalili też zdolność w prowadzeniu strzelania z karabinka oraz znajomość budowy i danych taktyczno-technicznych broni etatowej. Końcowym etapem szkolenia było szkolenie z norm w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia oraz szkolenie medyczne.

Katarzyna Przepióra