Młodzi muzycy brawurowo zagrali w Kliczkowie

Młodzi muzycy brawurowo zagrali w Kliczkowie
fot. B.org W niedzielny wieczór w Zamku Kliczków prawie setka młodych ludzi wykonała wspaniały koncert. Sala Dworska była wypełniona słuchaczami po brzegi.
istotne.pl koncert, kliczków, europera
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Młodzi muzycy wykonali utwory Berlioza, Vaňhala, Respighiego, Lukáša, Bizeta, Schedrina, Lalo oraz Gounoda. Repertuar został dobrze dobrany – po słuchaczach było bowiem widać, że się nie znudzili ponad półtoragodzinnym występem.

Podczas koncertu zaprezentowali się soliści: Martin Goldstein (Czechy), Radovan Skalický (Czechy), Marta Wasilewicz (Polska) i Leon Szostakowski (Niemcy).

Orkiestra Młodzieżowa Europera istnieje od 12 lat. Gra w niej prawie 90 dzieci i młodzieży z Czech, Polski i Niemiec. W aktualnym składzie orkiestra zyskała wiele uznania i pochwał za występy w Trójkącie Granicznym z okazji uroczystości przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym orkiestry jest Miloš Krejčí.

List od Szkoły Muzycznej

Organizatorem koncertu była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. oraz Szkoła Muzyczna II st. w Bolesławcu. Nasze miasto reprezentowało 14 uczniów: Paulina Ćwik – koncertmistrzyni, Sylwia Popławska, Klementyna Marszałek, Daria Borek, Katarzyna Wasylkowska, Karolina Rękal, Ewa Kut, Kasia Kut, Marta Małolepsza, Ola Franczyk, Julia Niewar, Piotr Wolański, Mateusz Pińczuk.

Solistką z naszej szkoły była Marta Wasilewicz z klasy skrzypiec Janusza Bącala. Marta bardzo pięknie muzycznie zagrała I cz. "Symfonii hiszpańskiej" – E. Lalo.

Młodzież przygotowała różnorodny repertuar podczas tygodniowego pobytu w Libercu. Próby trwały ok. 8 godzin każdego dnia. Następnie koncerty odbyły się w Libercu, w Zittau oraz w Kliczkowie. Młodzież wróciła ze zgrupowania zmęczona ale bardzo szczęśliwa, wzbogacona o liczna doświadczenia muzyczne, kulturowe, towarzyskie. Organizowanie przedsięwzięcia o randze międzynarodowej jest związane z ogromną odpowiedzialnością, a jednocześnie sprawia wiele satysfakcji. Pozostaję z pełnią wrażeń po koncercie. Gratuluję młodziutkim wykonawcom bardzo udanego występu i życzę kolejnych sukcesów.

Dorota Pińczuk