10BKPanc: Pierwsze pancerne doświadczenie

10BKPanc: Pierwsze pancerne doświadczenie
fot. kpt. Adriana Wołyńska, Katarzyna Przepióra W dniach 21–24 marca 10 Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedziło 144 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL) oraz kilkunastu słuchaczy uczelni wojskowych z zagranicy.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Studenci I roku studiów I stopnia uczą się na kierunkach pancernym i zmechanizowanym, natomiast słuchacze zagraniczni przybyli do nas w ramach programu Erasmus. Realizują w WSOWL kurs Weapon System Development i pochodzą z Bułgarii, Rumunii, Węgier, Litwy i Niemiec.

Celem wizyty przyszłych żołnierzy było odbycie podróży studyjnej, która miała na celu przybliżenie podchorążym specyfiki Brygady, zasadniczych parametrów taktyczno-technicznych sprzętu, procesu szkolenia, bazy szkoleniowej i tradycji wizytowanej jednostki.

W czasie pobytu w świętoszowskiej Brygadzie polscy i zagraniczni studenci wzięli udział w pokazie sprzętu wojskowego przygotowanym przez żołnierzy dywizjonu artylerii samobieżnej (dplot), a także zapoznali się ze strukturą organizacyjną 10BKPanc, zasadniczymi zadaniami Brygady, a także jej tradycjami.

Następnie podchorążowie zostali zapoznani z wybranymi elementami bazy szkoleniowej. Odwiedzili system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik, gdzie przyglądali się szkoleniu pododdziałów, ale także mieli okazję znaleźć się w centrum jednej ze szkoleniowych, symulowanych sytuacji.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Ośrodku Szkolenia Leopard. Tu gości powitał komendant ośrodka major Krzysztof Kacperek, który pokrótce opowiedział o powstaniu, historii i przeznaczeniu jedynego w Polsce centrum szkolenia załóg czołgów Leopard 2. Następnie instruktorzy ośrodka przybliżyli podchorążym przeznaczenie i zasady działania poszczególnych trenażerów.

Studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu cyklicznie odwiedzają pancerną brygadę. To ich pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie ze sprzętem, a w szczególności czołgiem Leopard 2A 4 – legendą, która dla wielu z nich była przyczyną wybrania takiej, a nie innej drogi życiowej.


23 marca 2016 roku szkolenie z taktyki i szkolenia strzeleckiego odbyły także organizacje proobronne z całego kraju. 10BKPanc odwiedzili członkowie: Ligi Obrony Kraju sekcji OT Igołomia-Wawrzeńczyce, Ligi Obrony Kraju Kraków Krowodrza, Publicznego Społecznego LO w Trzebini, Okręgowego Klubu Strzelectwa Sportowego „10-tka” w Radomsku, Związku Harcerstwa Polskiego (obwód wielkopolski), Związku Strzeleckiego Strzelec Warszawa, Związku Strzeleckiego w Radomiu.

Katarzyna Przepióra/ii