Detonowali urządzenia wybuchowe, niszcząc auta. Piromani z zarzutami

Wybuch
fot. freeimages.com (Niels Timmer) Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie m.in. wytwarzania urządzeń wybuchowych, a następnie ich detonacji.
istotne.pl 0 prokuratura, wandalizm

Reklama

Z poczynionych dotychczas ustaleń wynika, że 32-letni mieszkaniec Gryfowa Śląskiego Tomasz Dz. w okresie od lutego do 15 marca 2016 roku, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, bez wymaganego zezwolenia wyrabiał urządzenia wybuchowe.

Następnie wytworzone urządzenia, wspólnie z innymi osobami, zdetonował, uszkadzając 18 lutego karoserię samochodu osobowego marki Nissan Primera na szkodę Ewy S., a 15 marca karoserię Opla Astry na szkodę Magdaleny W. Wartość powstałych szkód została oszacowana przez Ewę S. na kwotę 500 złotych, natomiast przez Magdalenę W. – na 1 000 złotych.

Prokurator przedstawił Tomaszowi Dz. zarzut popełnienia czynu z art. 171 § 1 k.k. („Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”) i art. 288 § 1 k.k. („Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”).

A ponadto, z uwagi na ujawnione w toku przeszukania przedmioty, także z art.263 § 2 k.k. (posiadanie bez zezwolenia amunicji w postaci 34 sztuk naboi różnego kalibru i pistoletu gazowego) oraz z art. 62 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (posiadanie substancji psychotropowej w postaci 0,27 g metamfetaminy).

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Tomasz Dz. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodne z ustalonym stanem faktycznym.

Zarzut popełnienia czynu z art. 171 § 1 k.k. oraz z art. 288 § 1 k.k. popełnionego na szkodę Ewy S. został przedstawiony również 34-letniemu Janowi M. (mieszkańcowi tej samej miejscowości), który nie przyznał się do ich popełnienia.

Poza tym zarzut popełnienia czynu z art. 288 § 1 k.k. na szkodę Magdaleny W. przedstawiono 28-letniemu Damianowi M., też mieszkańcowi Gryfowa. Podejrzany przyznał się i złożył wyjaśnienia, które korelują z dokonanymi ustaleniami.

Prokurator rejonowy w Lwówku Śląskim 17 marca br. zastosował wobec podejrzanych Tomasza Dz. i Jana M. środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Podejrzani Jan M. i Damian M. nie byli dotychczas karani sądownie. Tomaszowi Dz. i Janowi M. grozi do 8 lat odsiadki.

Postępowanie jest w toku.

rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek/ii

Reklama