Rzeczowa odpowiedź starosty na plotki w sprawie szkół

Rzeczowa odpowiedź starosty na plotki w sprawie szkół
fot. Krzysztof Gwizdała Mamy dla Was specjalną rozmowę z Dariuszem Kwaśniewskim. Starosta wyjaśnia, dlaczego trzeba zmienić organizację szkół oraz które placówki zostaną przeniesione.

Polecamy wszystkim obejrzenie rozmowy. Są w niej odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dla tych, co są niecierpliwi, wybraliśmy kilka najbardziej interesujących cytatów z wywiadu.

  1. Żaden uczeń nie straci możliwości uczenia się w swojej klasie. Wszyscy nauczyciele zostaną. To nie uderza ani w uczniów, ani w nauczycieli. To dotyczyć może dyrektora i wicedyrektora tej szkoły, ewentualnie pracowników niepedagogicznych.
  2. Pod uwagę brane są trzy placówki: „budowlanka”, „handlówka” i II LO. Decyzja musi zapaść najpóźniej w lutym przyszłego roku.
  3. Doszliśmy do takiego momentu, że będziemy musieli zbudować powiatowy system oświaty, czyli powiatowe szkoły, raz jeszcze.
  4. Powiaty ościenne często likwidowały szkoły, bo, po pierwsze, miały mało uczniów, a po drugie, przestały się utrzymywać z pieniędzy z subwencji. Problem leży w tym, że uczniów jest mało i my też przestajemy się finansować. Dostaliśmy informację, że w przyszłym roku dostaniemy subwencję niższą o prawie milion złotych.
  5. Nie rezygnując z wysokiego poziomu i nie kasując żadnego kierunku kształcenia, chcemy zaoszczędzić na wydatkach rzeczowych. I to musi się stać. Jeśli nie podejmiemy tej decyzji, to za 4 lata ktoś się przewróci. Ja jestem odpowiedzialnym facetem i tę decyzję podejmę. I jestem przekonany, że przekonam do niej radnych.
  6. Od stycznia 2013 r. osobiście pracowałem nad tym, aby uzyskać dofinansowanie do szkoły specjalnej. Powiat uzyskał nawet ponad 2-mln wkład własny. Ale okazało się, że pieniądze unijne są tak podzielone, że nie ma możliwości dofinansowania budowy szkoły, bo tak został skonstruowany Regionalny Program Operacyjny.