Artylerzyści uczcili swoje święto

Artylerzyści uczcili swoje święto
fot. GA W bolesławieckich obchodach Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii uczestniczył m.in. generał dywizji Jarosław Mika.
istotne.pl 23śpa

Obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w 23 Śląskim Pułku Artylerii miały miejsce w piątek 4 grudnia. Pułkownik Paweł Świtalski, dowódca 23 ŚPA:

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii jest wyrazem szacunku dla kilkusetletniej tradycji, historii i osiągnięć naszego szczególnego rodzaju wojska. Artyleria z racji potęgi swego ognia odgrywa olbrzymią rolę w boju i w dużej mierze decyduje o zwycięstwie. Te słowa, pochodzące z instrukcji wyszkolenia artylerii z 1936 r., są nadal aktualne.

Uroczystość była też okazją do powitania kpt. Waldemara Knapika, który wrócił z misji w Afganistanie, a także do pożegnania dwóch żołnierzy, którzy będą odbywać służbę w innych jednostkach: mjr. Szymona Czerwińskiego i kpt. Mariusza Żydaczewskiego.

Rozstrzygnięto też konkurs „Mistrz ognia artylerii 23 ŚPA 2015”. Tytuł ten zdobył kpt. Łukasz Sołtyszewski, a wicemistrzem został ppor. Łukasz Mikołajczyk.

Tego dnia pułkownik Paweł Świtalski przekazał Annie Bober-Tubaj, dyrektorce Muzeum Ceramiki, pistolet Parabellum z czasów II wojny światowej, który został znaleziony na terenie jednostki w czasie remontu.

Głos zabrał również wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz, który przypomniał, że w listopadzie Rada Miasta uhonorowała 23 Śląski Pułk Artylerii tytułem „Zasłużony dla Miasta Bolesławiec”, i wręczył dowódcy Pułku... bombkę. Tyle że świąteczną i wykonaną z ceramiki.

Uroczystość zakończyły pokaz musztry paradnej w wykonaniu elewów oraz defilada pododdziałów i sprzętu 23 ŚPA.