Organizatorzy akcji BiegamBoLubię zapraszają na test Coopera

Organizatorzy akcji BiegamBoLubię zapraszają na test Coopera
fot. Dariusz Łomański Sobota jest dniem, w którym na 75 stadionach Polski odbędzie się ogólnopolski test Coopera. Za sprawą trenerów BiegamBoLubię również w bolesławianie będą mogli sprawdzić swoją kondycję.
istotne.pl akcja, biegambolubię

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. – Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej, która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Określa się ją w zależności od wieku i płci na podstawie pokonanego dystansu – mówi trener Damian Śliwiński.

– Już od miesiąca w Bolesławcu prowadzimy zajęcia BiegamBoLubię i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Dołączają do nas nowi uczestnicy. Wiosna to dobry moment, aby zacząć się ruszać – zaznacza trener Dariusz Łomański. – Zapraszamy szczególnie amatorów, którzy mają już dosyć bezruchu. Oczywiście wytrawni biegacze też są mile widziani. Po naszych zajęciach trochę inaczej spojrzą na bieganie. Szczególnie w czwartki staramy się przekazać trochę najnowszej wiedzy biegowej i pokazać te obszary, które są przez tych ostatnich często zaniedbywane. Wykonanie testu Coopera może być doskonałym początkiem przygody z bieganiem.

– Uczestnicy testu będą mogli ponownie sprawdzić się jesienią, aby porównać swoje wiosenne wyniki – dodaje Damian Śliwiński.

Wszyscy uczestnicy testu dostaną pamiątkowy dyplom, a najlepsi i najmłodsi – zdjęcie z autografem naszego wicemistrza świata w biegu na 800 m Adama Kszczota.

– Zapraszamy wszystkich w sobotę o 9.30 na Lekkoatletyczny Orlik przy ul. Komuny Paryskiej – mówią organizatorzy.

Dariusz Łomański/ii