Szkoła Podstawowa nr 2 organizuje super zabawy z książką

Szkoła Podstawowa nr 2 organizuje super zabawy z książką
fot. Krzysztof Gwizdała Szkoła otrzymała od Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom wyróżnienia w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną w roku szkolnym 2012/2013 oraz w roku szkolnym 2014/2015.
istotne.pl grażyna hanaf, sp nr 2, cpcd

Szkoła Podstawowa nr 2 zaangażowana jest w kampanię Cała Polska Czyta Dzieciom od 2010 roku, chociaż różne akcje promujące czytelnictwo organizowano w szkole od 1995 roku. Dzieci uwielbiają przygotowane dla nich spotkania z autorami bajek, fraszek, czy organizowane dla nich specjalne konkursy i zabawy literackie.

W szkole cyklicznie organizowane są imprezy dla wszystkich dzieci z klas 1-3: spotkanie z bohaterami bajek, Światowy Dzień Misia, majowe spotkanie z baśniami oraz wychowanie przez czytanie dla najmłodszych dzieci. Podczas imprez uczniowie przebierają się za postaci z bajek, poznają bohaterów literackich, tworzą prace plastyczne. Na spotkaniu rozwiązują zagadki związane z bajkami, rozpoznają baśnie, tańczą, prezentują własne, a przede wszystkim słuchają tekstów czytanych przez zaproszonych gości.

W szkole gościli policjanci z Komendy Powiatowej Policji, strażnicy miejscy, panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, dziennikarze z telewizji lokalnej, pracownicy PKO BP, wiceprezydent Miasta Bolesławiec, naczelniczka Wydziału Społecznego, dyrektorzy MBP, MDK oraz żołnierze.

Uczniowie biorą udział w akcjach czytelniczych, trwających rok lub dwa lata: „W świecie Muminków” w Całorocznym Konkursie Czytelniczym, prowadzonym przez panią Elżbietę Grzyb, bibliotekarkę szkolną, odbywają się też spotkania z książką w klasach, czyli zaproszeni goście czytają im bajki w klasie.

Od kilku lat naszym gościem jest także autorka bajek dla dzieci, dziennikarka, Grażyna Hanaf. Czyta dzieciom bajki innych autorów oraz przeprowadza z dziećmi interaktywne warsztaty oparte na własnych bajkach, o dużym oddziaływaniu terapeutycznym. W zeszłym roku dzieci poznały jej bajkę „Garbuska”, a w tym roku uczniowie klas drugich, trzecich oraz klasy piątej poznali „Dziewczynkę-skrzynkę” i sposoby radzenia sobie ze strachem. Grażyna Hanaf uczestniczyła także w pierwszej Nocy Bibliotek w czerwcu zeszłego roku.

We wszystkich akcjach czytelniczych udział biorą uczniowie, ich wychowawcy, pracownicy szkolni, rodzice. Zazwyczaj jest to grupa od 130 do 260 osób. Imprezy przygotowują panie Monika Grzyb, Małgorzata Oleś, Elżbieta Grzyb, Teresa Góra. Koordynatorem akcji jest Monika Grzyb.

Efektem tych akcji są: większe zaangażowanie uczniów i ich rodziców w życie szkoły oraz wzrost czytelnictwa. Dzieci korzystając z książek, rozwijają swoją wyobraźnię i zainteresowania, poznają więcej historii, poszerzają słownictwo, rozwijają się dydaktycznie i wychowawczo, a także po prostu potrafią się cieszyć towarzystwem książki. Zauważalny jest wzrost zrozumienia tekstów i poleceń, poprawia się koncentracja, łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost motywacji do nauki i chęci do współpracy, powstawanie więzi pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem.

Opracowanie: Monika Grzyb/ii

Warsztaty z bajkami terapeutycznymi w Twojej szkole

Z przyjemnością odwiedzę Państwa szkołę i dzieci oraz przeprowadzę warsztaty, na których poruszane są tematy: siły rodzicielskiej miłości, wartości, jakimi kierujemy się w życiu, marzeń i tego, jak je spełniać, dobrego podejścia do emocji strachu oraz sposobów wyrażania emocji. Warsztaty na pewno świetnie są dostosowane dla dzieci w wieku 7-12 lat, ale sześciolatki też doskonale się bawią. Do nich przychodzę z pacynką krówką Mućką. Spotkanie trwa do półtorej godziny i składa się z kilku zabaw. Na spotkanie wystarczy przygotować kartki papieru i pastelowe kredki. Spotkanie jest bezpłatne. Dzieci mogą kupić ode mnie bajki. Wiem, że po spotkaniach dzieci pytają o możliwość kupna i chcą mieć egzemplarz dla siebie. Zależy mi, by Czytelnik miał moją bajkę u siebie na półce, zwłaszcza taki świadomy, po spotkaniu ze mną i po świetnej zabawie na warsztatach.

Proszę o kontakt
Grażyna Hanaf
gh@istotne.pl
tel. 792-177-320