Oddając krew, stajesz się bohaterem i ratujesz życie

Oddając krew, stajesz się bohaterem i ratujesz życie
fot. Wikimedia Commons Czas wakacji to czas odpoczynku, ale także – wzmożonego zapotrzebowania na krew.
istotne.pl krwiodawstwo, krew, rckik

Wprawdzie honorowi dawcy krwi cały czas się zgłaszają, ale to ciągle za mało. W okolicznych szpitalach wiele osób chorych czeka niecierpliwie na ten bezcenny lek, którego źródłem jest wyłącznie człowiek.

– Jeśli kiedyś zastanawiałaś/zastanawiałeś się nad oddaniem krwi, to teraz nadszedł ten czas – mówią pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, do poboru używany jest wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku. Dla zdrowego człowieka oddanie krwi to poświęcenie 1 godz., a dla ludzi chorych to niejednokrotnie życie. Tego leku nie można kupić nigdzie i za żadne pieniądze. Tylko ludzka dobroć i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka pozwalają pozyskać ten bezcenny lek.

Jeśli jesteś w wieku od 18 do 60 lat (oddający krew po raz pierwszy) do 65 lat (czynny krwiodawca); ważysz powyżej 50 kg; cieszysz się dobrym zdrowiem; pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi; jesteś wrażliwy na ludzkie cierpienie; a od ostatniego oddania krwi minęło 8 tygodni, to zjedz lekkostrawny posiłek, zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL pozwalający stwierdzić tożsamość i zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu przy ul. Chrobrego 31. Szczegółowy harmonogram na stronie wałbrzyskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu/ii