Klucze do miasta w rękach projektantki, a nie Bractwa Ceramicznego

Klucze do miasta w rękach projektantki, a nie Bractwa Ceramicznego
fot. Krzysztof Gwizdała W tym roku prezydent Bolesławca przekaże symboliczne klucze do miasta Janinie Bany-Kozłowskiej, głównej projektantce Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.

Janinina Bany-Kozłowska, odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis, zostanie też pierwszą kobietą w gronie honorowych obywateli Bolesławca. Uroczystość odbędzie się podczas oficjalnego otwarcia Święta Ceramiki w piątek, 21 sierpnia, o 18:00, przed głównym wejściem do Ratusza.

Piotr Roman podczas tej uroczystości odda klucze do miasta w kobiece ręce wyjątkowej i sławnej bolesławieckiej artystki oraz głównej projektantki Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”. Janina Bany-Kozłowska w trakcie swojej pracy stworzyła ponad 1500 wzorów, otrzymała wiele nagród, medali i wyróżnień, a jej rzeźby ceramiczne i naczynia wystawiane były i są w Polsce, Europie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

W gronie honorowych obywateli Bolesławca są: ks. dziekan Władysław Rączka, ks. dziekan Edward Bober, Adam Wacław Kowalski, Ryszard Tomczyk, były burmistrz Siegburga Rolf Krieger oraz Hubert Bonin.

Dotychczas klucze do miasta otrzymywało, na ręce seniora Stanisława Wizy, Bractwo Ceramiczne, stworzone w 2009 roku z inicjatywy i staraniem dyrektorki BOK-MCC Ewy Lijewskiej-Małachowskiej.

Czy cieszysz się, że klucze do miasta otrzyma Janina Bany-Kozłowska?
Tak, to zasłużony zaszczyt
49.40
Nie, klucze należą się Bractwu
38.55
To nieważne dla mnie
12.05