Rozpoczęło się 21. Bolesławieckie Święto Ceramiki

Rozpoczęło się 21. Bolesławieckie Święto Ceramiki
fot. BOK-MCC W Rynku odbywają się jedne z największych w Europie targów ceramicznych, trwa budowa pieca plenerowego „Drzewo Ognia” autorstwa Mateusza Grobelnego.
istotne.pl ceramika, dni ceramiki, bolesławieckie święto ceramiki

A od piątku przez weekend na mieszkańców i gości czeka mnóstwo atrakcji: program artystyczny na dwóch scenach, wystawy, spektakle plenerowe, miasteczko animacji, giełda staroci. W Rynku w drewnianych domkach swoje wyroby przez pięć dni prezentuje blisko 100 wystawców ceramiki z Bolesławca i okolic, z Polski i zagranicy: Czech, Węgier i Ukrainy. Gliniane kubki, talerze, garnki, maselniczki, ale także figurki, zegary i oryginalna biżuteria – wszystko to i wiele innych wyrobów z gliny można zakupić podczas kiermaszu w godzinach od 10:00 do 20:00.

Na terenie zielonym budowany jest widowiskowy piec plenerowy autorstwa Mateusz Grobelnego. We wnętrzu konstrukcji pn: „Drzewo ognia” powstaje rzeźba ceramiczna – drzewo o wysokości 4 metrów. Docelowo cała budowla będzie miała 6 metrów wysokości i powstaje na bazie sześcianu.

- Trzy ściany są ruchome. W sobotę po godz. 23:00 podczas kulminacji wypału dwie z nich zostaną otwarte „jak szafa”, a trzecia (dzielona w poziomie) otwarta góra-dół. Będzie, to niepowtarzalna okazja obejrzenia rzeźby w trakcie wypału, rozgrzanej do 1 200 ͦ Celsjusza. Inspiracją rzeźby jest drzewo, którego pień i konary tworzy glina i metal, a koronę ogień i dym – mówi twórca pieca Mateusz Grobelny.

Podczas imprezy działa Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej w BOK-MCC/Sklep z ceramiką i w Rynku (drewniany domek na zielonym skwerze) gdzie można uzyskać pełną informację nt. programu tegorocznej edycji imprezy.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

BOK-MCC/ii