Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” świętują Dni Ceramiki

Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” świętują Dni Ceramiki
fot. G. Hanaf Największe zakłady ceramiczne w Bolesławcu oficjalnie rozpoczęły Dni Ceramiki. Na ich stoiskach królowały letnie, bogato zdobione zastawy obiadowe i herbaciane.

Bratki, truskawki, polne kwiatki uplecione w wianki, jaskółki i sikorki to motywy jednych z najpiękniejszych wzorów oryginalnej ceramiki bolesławieckiej. Nowe wzory i formy prezentowały na otwarciu Janina Bany-Kozłowska, główna projektantka Zakładów, uhonorowana srebrnym medalem Gloria Artis oraz Danuta Amborska, kierowniczka Działu Wzornictwa.

W trakcie całego święta na stoiskach Zakładów Ceramicznych w Rynku (domek nr 4) oraz w Zakładach przy ul. Kościuszki 11 będzie przygotowanych wiele atrakcji. Między innymi malowanie ciała w stempelki oraz możliwość zwiedzenia stałej wystawy „Janina” na wolnym powietrzu przy ul. Kościuszki 11, gdzie trwa też codziennie do niedzieli 23 sierpnia kiermasz ceramiczny w godzinach 9:00-18:00.

Prezes Karol Stasik zaprosił gości na liczne atrakcje przygotowane przez pracowników i kierownictwo w trakcie święta. Piotr Roman chwalił działalność Zakładów oraz ich wkład w Bolesławieckie Święto Ceramiki.

– Chciałbym, by podczas święta wszyscy, niezależnie od swoich sympatii, łączyli się i współdziałali na rzecz dni ceramiki – powiedział prezydent. – Bardzo dziękuję państwu za ten wkład w rozwój, wzbogacenie największego miejskiego święta. Chcę też dodać, że dla Zakładów Ceramicznych to święto jest wyjątkowe, uhonorujemy bowiem główną projektantkę Zakładów. Janina Bany-Kozłowska, jako pierwsza kobieta, zostanie honorową obywatelką miasta – dodał Piotr Roman.

Karol Stasik poinformował też, że Zdobinki (umalowane w pawie oczka kobiety i mężczyźni) to oryginalny i opatentowany pomysł Ewa Michalak-Stasiak i Danuty Amborskiej.

– Dementuję chodzące plotki, że nasze Zdobinki to jakaś konkurencja Gliniady – powiedział prezes Z.C. „Bolesławiec”. – To nasz produkt i kwintesencja naszej działalności oraz pomysl pań Danuty Amborskiej i Ewy Michalak.

O nowych formach i zdobieniach opowiadały ich twórczynie. Danuta Amborska przygotowała stół letni z lekkimi wzorami. W swoim zdobnictwie malarki Z.C. „Bolesławiec” wykorzystały motywy kwietne.

– Inspirowały nas motywy zmieniającej się wciąż polnej łąki – mówiła kierowniczka Działu Wzornictwa. – Chabry, maki, drobne kwiatki uplecione w wianki oraz truskawki, jaskółki, czy sikorki. Wzory czerpaliśmy garściami z natury. Nasze malarki wymyślają bardzo skomplikowane wzory stempli, by oddać bogactwo natury, niektóre muszą być bardzo koronkowe, by odtworzyć wszystkie te kwietne, roślinne i zwierzęce motywy – mówi Danuta Amborska.

Janina Bany-Kozłowska przekonuje, że w tej chwili Zakłady są w stanie stworzyć każdą formę i każdy wzór zgodnie z życzeniem klienta i jego fantazją. Do kupowania i podziwiania wszystkich wzorów pracownicy zapraszają każdego dnia Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Na oficjalne otwarcie przybyli: wicestarosta Marian Haniszewski, wójt Andrzej Dutkowski, Członek Zarządu Stanisław Chwojnicki, Janina Piestrak-Babijczuk, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Kowalski oraz dyrektorki BOK-MCC Ewa Lijewska-Małachowska i Muzeum Ceramiki Anna Bober-Tubaj.