Wystawa Weroniki Surmy w BOK-MCC

Wystawa Weroniki Surmy w BOK-MCC
fot. BOK-MCC W piątek, 15 kwietnia o 18.00 w galerii „mała Biała” odbędzie się wernisaż wystawy „Mapy ciał”. W piątek, 15 kwietnia o 18.00 w galerii „mała Biała” odbędzie się wernisaż wystawy „Mapy ciał”.
istotne.pl bok-mcc, weronika surma

Prace przedstawione w ramach wystawy „Mapy ciał” to kilkanaście obrazów ceramicznych powstałych w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2015 oraz kilkanaście wybranych obrazów powstałych w latach 2011-2014. Prezentowane prace łączy temat figury ludzkiej przedstawionej w rozmaitych układach i ujęciach. Prace te wyrażają subiektywną fascynację ludzkim ciałem oraz doskonale pokazują piękno ukryte w każdym jego zakątku, nawiązując do szeroko pojętej cielesności.

Współczesna kultura ponad wszystko stawia piękno ciała, jego nieskazitelność i idealność, tworząc z niego jedną z największych i najważniejszych wartości. Z tego powodu człowiek stara się je upiększać i doskonalić za wszelką cenę, tworząc często jednakową masę oraz powłokę bez wyrazu. Pozbywa się on tym samym tego co w ciele najpiękniejsze: różnorodności charakteru, naturalności oraz zapisanych nań doświadczeń i znaków czasu. Powstałe obrazy ceramiczne demonstrują piękno ukryte właśnie w niedoskonałościach, odkrywają urodę tego co na pierwszy rzut oka brzydkie i nieestetyczne, przemieniają mankamenty w maestrię kształtów i form. Intencją wystawy jest zaproszenie widza do odbycia podróży po ludzkim ciele, do odkrywania i eksplorowania ciała według wskazówek i znaków, które gromadzą się na jego powierzchni oraz do próby dostrzeżenia piękna ukrytego w każdym jego zakamarku. Wystawa czynna do 22 maja 2016 roku.

Weronika Surma ukończyła z wyróżnieniem ASP w Warszawie w 2013 roku. Obecnie jest doktorantką w Katedrze Ceramiki na ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się głównie ceramiką, tworzy obrazy ceramiczne, w których stara się łączyć rysunek z malarstwem i rzeźbą.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC