Ferie w BOK-MCC z najlepszymi instruktorkami

Ferie w BOK-MCC z najlepszymi instruktorkami
fot. BOK-MCC Za nami półmetek ferii zimowych w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci i młodzież rozwijały swoje pasje i zainteresowania na bezpłatnych zajęciach.

W obu budynkach BOK-MCC, przy placu Piłsudskiego i przy ulicy Chopina w CIK Orzeł odbyło się kilkanaście warsztatów z różnych dziedzic: plastycznych, tanecznych, wokalnych, muzycznych, teatralnych, fotograficznych i filmowych. Wszyscy chętnie korzystali również z przygotowanej dla nich oferty kina Forum.

„Morze rozświetlone tysiącami barw” – zajęcia ceramiczne

Dla miłośników prac manualnych odbyły się warsztaty plastyczne „Morze rozświetlone tysiącami barw” gdzie pod okiem instruktorów: Mateusza Grobelnego, Edyty Orlińskiej, Katarzyny Zarówny powstawały prace ceramiczne. Uczestnicy wykonali dwanaście mozaik inspirowanych morzem, na których lepiły ośmiornice, rekiny, ryby, kraby i delfiny. Wszystkie prace zostały były szkliwione. Dzieci uczyły się techniki szkliwienia i doboru szkliw. W następnym etapie prace zostaną wypalone, złożone i sklejone tak aby mogły zostać podwieszone na płycie. Ostatnim etapem będzie podświetlenie powstałych rzeźb ceramicznych. Efekt pracy uczestników warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie w BOK-MCC w czerwcu tego roku.

„Patchwork – warsztaty tkaniny i batiku” – zajęcia rękodzieła

Na zajęciach u Magdaleny Koniecznej uczestnicy zajęć tworzyli batik, patchwork oraz maskotki. Uczestnicy poznali ściegi i podstawy krawiectwa. Musieli zaprojektować swoje parce, dobrać je kolorystycznie, zastanowić się nad formą. Podczas zajęć mogli swobodnie korzystać z fachowych porad instruktorki. Nabyli również umiejętności pracy z tkaniną.

Fani tańca mieli szerokie pole do wyboru

Z podstawami kroków i rytmów tańca orientalnego w dwóch grupach wiekowych zapoznawała uczestników Alicja Kowal. Pełne gracji ruchy oraz egzotyczne dźwięki zapewniły młodszym i starszym dziewczętom wspaniałą zabawę.

Uczniowie, którym nie straszne jest stanie na głowie i inne akrobacje, a do tego taniec to ich żywioł, wybrali zajęcia break dance u Pawła Klimka. Na początek – rytmika oraz akrobatyka z elementami break dance oraz podstawy: feeling, top rock i footwork.

Osoby ceniące sobie tradycję wzięły udział w warsztatach tańca ludowego i śpiewu „To i owo na ludowo” u instruktorki prowadzącej na co dzień Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” w BOK-MCC Agnieszki Radwańskiej. Dzieci podczas zajęć poznały tańce, pieśni oraz stroje ludowe z kilku regionów Polski. Uczyły się Krakowiaka, Poloneza, Kujawiaka oraz suity tańców dolnośląskich. Każdy miał okazję przymierzyć strój ludowy z danego regionu i w nim zatańczyć. Dzieci uczyły się również nazw poszczególnych części garderoby w języku staropolskim. Maluchy z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyły poszczególne układy choreograficzne.

Aerobiku dla dzieci

Najmłodsi uczestnicy ferii w BOK-MCC mogli pogimnastykować się na zajęciach z Agnieszką Radwańską. Zajęcia te opierały się na prostych krokach oraz ćwiczeniach wzmacniających poszczególne partie mięśni. Celem tych warsztatów była poprawa kondycji, siły i sprawności dzieci. Uczestnicy na podstawie współpracy w grupie wykonywali szereg zabaw integracyjno-ruchowych i łączyli je z ćwiczeniami rytmicznymi, ćwiczyli z rekwizytami m.in. z piłką, kijkiem gimnastycznym, wstążką oraz z poduszkami. Dzieci mimo fizycznego zmęczenia z uśmiechem opuszczały salę taneczną. Maluchy przekonały się, że gimnastyka to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Super muzyczne ferie

W CIK Orzeł odbywały się warsztaty wokalne prowadzone przez Barbarę Lendzian. Tutaj młodzież wykonywała ćwiczenia z emisji głosu, doskonaliła intonację melodii z uwzględnieniem rytmu, dynamiki i artykulacji. Pracowała również nad ćwiczeniami oddechowymi i dykcją. Kształtowała umiejętność pracy z mikrofonem i prawidłową postawę podczas śpiewu. Na wybranych polskich utworach zapoznała się z interpretacją tekstu i ruchu scenicznego.

Miłośnicy klimatów bluesowych na warsztatach gitarowych mieli okazję rozwijać swoje umiejętności frazowania, kostkowania i harmonii u instruktora Mirosława Kuca, znanego mieszkańcom m.in. z zespołu Tres.

Pierwszy tydzień działań feryjnych w CIK „Orzeł” zakończyły warsztaty muzyczne dla uczestników pracowni BOK-MCC poprowadzone przez Michała Sołtana. W zajęciach wzięli udział uczestnicy pracowni gitary Mirosława Kuca i pracowni wokalnej prowadzonej przez Barbarę Lendzian. Muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista opowiedział o swoich doświadczeniach, o wolności tworzenia w muzyce, o procesie twórczym. Wspólnie z uczestnikami tworzył nowe kompozycje muzyczne.

Finałem warsztatów był koncert Michała Sołtana „No weź, ej weź! Czyli nietuzinkowo o miłości”. Jeden ze swoich utworów zagrał z Wojciechem Andrzejewskim - podopiecznym Mirosława Kuca z pracowni gitary. Relację z warsztatów zrealizował Michał Szwed prowadzący Pracownię filmową BOK-MCC.

Ferie na scenie, za kamera i w obiektywie

Pierwszy tydzień zajęć teatralnych z Urszulą Frąszczak-Matyjewicz to przede wszystkim zajęcia integrujące, pokazujące podstawy animacji teatralnej oraz gry i zabawy.

Uczestnicy warsztatów filmowych „No to CIK! Się kręci” pod okiem operatora kamery Michała Szweda poznawali podstawowe pojęcia dotyczące postprodukcji w filmie i telewizji oraz technikę filmową.

W budynku Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” młodzi miłośnicy fotografii mieli okazję zapoznać się tajnikami fotografii cyfrowej, otworkowej i analogowej pod okiem znanego bolesławieckiego fotografa Grzegorza Sidorowicza.

Ponadto w pierwszym tygodniu ferii młodzi widzowie chętnie korzystali z oferty filmów wyświetlanych w Kinie Forum. Przyciągnął ich atrakcyjny repertuar i cena biletów. Prawie 1 200 widzów obejrzało animacje: „Odlotowa przygoda” w wersji klasycznej i 3D, „Barbie: Tajne Agentki” oraz jednorazowe seanse filmów w 3D za 10 zł - "Happy Feet 2 - Tupot małych stóp” i „Lego Przygoda 3D”.

Walentynkowy podsumowanie zajęć feryjnych

Efekty pracy uczestników zajęć wokalnych, teatralnych i filmowych będzie można zobaczyć na ekranie w CIK Orzeł 12 lutego o 18:00. Gorąco polecamy i zapraszamy. Wstęp wolny.