10 Brygada Kawalerii Pancernej: trening Kwisa-16

10 Brygada Kawalerii Pancernej: trening Kwisa-16
fot. kpt. Adriana Wołyńska Żołnierze dowództwa i sztabu 10BKPanc intensywnie rozpoczęli tydzień – w poniedziałek i wtorek odbył się trening sztabowy o kryptonimie Kwisa-16.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Trening zainicjował serię przedsięwzięć. – Kwisa-16 jest wstępem do kolejnych ćwiczeń: dowódczo-sztabowego 1 batalionu czołgów (1bcz) i dalszych – ćwiczenia taktycznego z wojskami 1 bcz do Pumy-16. Jest to sensownie ułożone w całość, a dokumenty wypracowane podczas tego treningu będą miały kontynuację w kolejnych ćwiczeniach 1 bcz. Na ich podstawie konsekwentnie będziemy przeprowadzać ćwiczenia z pododdziałami – powiedział szef sztabu brygady major Piotr Nawrocki.

Oficer sekcji planowana kapitan Artur Niedźwiecki dodał: – Ćwiczenie ma na celu doskonalenie komórek sztabu Brygady w planowaniu i wypracowywaniu danych do wsparcia decyzji dowódcy. W ramach tego treningu przygotowujemy się, wypracowujemy sytuację do kolejnych ćwiczeń, które odbędą się w kwietniu i czerwcu. Sytuację taktyczną opieramy na hipotetycznych, aczkolwiek jak najbardziej urealnionych założeniach. W odpowiedzi na nie planujemy działanie Brygady.

Kwisa-16 jest wstępem do wyzwań, które czekają 10BKPanc w nadchodzących miesiącach. Stanowi okazję do szkolenia i zwiększania efektywności dowództwa i sztabu w realizacji procesu planowania działań.

kpt. Adriana Wołyńska 10BKPanc/ii