Która szkoła straci najbardziej? Ma być więcej szkół ponadgimnazjalnych

Która szkoła straci najbardziej? Ma być więcej szkół ponadgimnazjalnych
fot. GA W czasie styczniowego posiedzenia komisji Rady Powiatu Bolesławieckiego starosta Dariusz Kwaśniewski mówił o kolejnym wyzwaniu, przed jakim stoi powiatowa oświata.
istotne.pl oświata, powiat bolesławiecki

W czwartek 21 stycznia w sali konferencyjnej starostwa odbyło się posiedzenie komisji Rady Powiatu Bolesławieckiego, w całości poświęcone powiatowej oświacie. (Pisaliśmy o tym w materiale Kwaśniewski: W grudniu wiedziałem, że nie będzie likwidacji „Budowlanki”). W czasie tego spotkania starosta Dariusz Kwaśniewski poruszył m.in. temat prywatnych szkół ponadgimnazjalnych:

Czy my wiemy, kiedy powstaną inne ogólniaki? W tym roku powstanie pierwszy, robi go Zdzisio Czyżowicz, który ma bardzo dobre gimnazjum – II Prywatne Gimnazjum. Ogromna większość jego uczniów, absolwentów tego gimnazjum, pójdzie do tego liceum. Czy wszyscy – nie wiem.

Starosta dodał, że w 2017 r. mają powstać kolejne dwie szkoły ponadgimnazjalne: liceum pijarów i placówka przy Oxpressie. (Wiadomo już jednak, że ojcowie pijarzy nie planują otwarcia ogólniaka).

– Czy możemy się obrażać na to, że powstają prywatne szkoły? Nie. Nie przyjmuję tego jako czegoś strasznego, to jest wyzwanie – podkreślił D. Kwaśniewski. – Zdecydują uczniowie i rodzice. Ale bez względu na to, ile dzieciaków pójdzie do prywatnych liceów, do naszych ogólniaków pójdzie tyle, ile miałoby pójść. Ja stawiam taką tezę, że powstanie prywatnych ogólniaków uderzy w najsłabsze szkoły zawodowe. I my to wiemy, bo mamy 17 lat doświadczenia w zarządzaniu oświatą.

Ze Zdzisławem Czyżowiczem, dyrektorem II Prywatnego Gimnazjum, nie udało nam się skontaktować. Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się, że jego liceum rzeczywiście ruszy jeszcze w tym roku. Która powiatowa placówka najbardziej to odczuje? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie:

Która powiatowa szkoła straci najwięcej uczniów, gdy powstaną prywatne licea?
II LO
58.89
I LO
17.78
ZSB
7.78
ZSOiZ
6.67
ZSM
3.33
ZSHiU
3.33
ZSE
2.22

Do tematu wrócimy.