Reaktywowano Dyskusyjny Klub Filmowy

Reaktywowano Dyskusyjny Klub Filmowy
fot. B.org Udało się zebrać grupę osób zainteresowanych utworzeniem Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Okazuje się, że nie brak w Bolesławcu miłośników kina, brak za to jednomyślności co do wyglądu przyszłego klubu, wobec którego każdy ma inne oczekiwania.
istotne.pl dkf, film

Zaproponowane przez prowadzącą spotkanie, Grażynę Ferensowicz, kryteria doboru wyświetlanych filmów wzbudziły kontrowersje. Postulowała ona poznawanie obrazów kina współczesnego, powstałych na przestrzeni ostatnich pięciu lat, z wyraźnym podziałem na powstałe przed 11 września oraz po tej dacie.

Ta opcja nie przekonała osób, którym zależało na poznawaniu historii kina, oglądania dzieł już znanych i wpisanych do kanonu kinematograficznych arcydzieł. Nie brakowało również sugestii, że warto przedstawiać jedynie te filmy, które w ogóle nie są znane szerszej publiczności, np. współczesne dzieła kina irańskiego.

Ostatecznie zdecydowano się na filmy nowe, ale niewyświetlane w polskich kinach, często produkcje twórców niezależnych. Grażyna Ferensowicz pragnie przede wszystkim "podkreślać magię kina, historie niebanalne, proste, skomplikowane, wyjaśnione i niedopowiedziane". Pod uwagę będą brane także filmy prezentowane i nagradzane podczas ważnych światowych festiwali.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego będą spotykać się dwa razy w miesiącu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 listopada o godzinie 19:00. Na projekcję filmu może oczywiście przyjść każdy. Organizatorzy zapewniają, że nie będzie obowiązku brania udziału w dyskusji. Szczegółowy program tego oraz następnych seansów już niedługo zamieścimy w serwisie Boleslawiec.org.