Skrajny brak wyobraźni – jeżdżą ośnieżonymi autami z oszronionymi szybami

Skrajny brak wyobraźni – jeżdżą ośnieżonymi autami z oszronionymi szybami
fot. freeimages.com (Herman Brinkman) Okres zimowy to czas, kiedy na ulicach codziennie można spotkać samochody, które jadą całe pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami.
istotne.pl policja, zima

Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę, pozbawiając się zupełnie widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Czasem jest to zwykła lekkomyślność. Ale bywają takie sytuacje, że trudno to nawet nazwać brakiem wyobraźni. Takie praktyki prowadzić mogą, niestety, do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Zimą, najczęściej rano (ale nie tylko), można na drogach spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest stan techniczny aut, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki czemu kierujący widzi coś przed sobą. Coś, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe.

Taka sytuacja i złe warunki atmosferyczne mogą mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle; nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu, upadając potem na jadące za nim pojazdy i powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający lód z pojazdów to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, że z naczepy TIR-a spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki.

Dolnośląscy policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Jakie konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem w trasę zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak, KWP Wrocław/ii