Muzyczny maj w Nowogrodźcu

Muzyczny maj w Nowogrodźcu
fot. GCKiS Nowogrodziec Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów do zapoznania się z programem VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla w Nowogrodźcu” rozpocznie się 20 i potrwa do 22 maja 2016 roku.
istotne.pl nowogrodziec, festiwal muzyki schnabla

Dzięki wybitnym zdolnościom Józef Ignacy Schnabel dał się poznać jako kompozytor wielu niezapomnianych utworów, które były wykorzystane m.in. podczas uroczystości religijnych. Liczba dzieł, które powstały za sprawą artysty jest imponująca, a prostota, którymi się charakteryzowały pozwalała na wyjątkowy przekaz. Za pomocą zaangażowania w rozwój muzyki poważnej, która niejako stała się symbolem działalności kompozytora na terenie Dolnego Śląska, zyskujemy corocznie możliwość zapoznania się z postacią patrona Festiwalu. Wpływa to na świadomość oraz wiedzę jaką symbolizują echa przeszłości związane z gminą Nowogrodziec.

Tegoroczny Festiwal obfitował będzie w wiele wydarzeń, które zaprezentują wysoki poziom artystyczny. Przedsięwzięcie zostanie zainaugurowane 20 maja w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu.

Podczas recitalu organowego wystąpi Birgit Wildeman, znakomita artystka pochodząca z Niemiec, która w czasie swojego koncertu zagra autorskie numery oraz utwór samego Józefa Ignacego Schnabla.

Kolejny dzień imprezy urozmaici Alexey Arkhipovsky. Maestro słynie w środowisku jako twórca niespotykanego kunsztu muzycznego, który związany jest z grą na bałałajce.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie finałowy koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Wratislavia wraz ze skrzypkiem Janem Stanienda. Zaproszeni goście wykonają interpretację niezwykle popularnej symfonii „Cztery pory roku”, która przeniesie nas w kierunku misternego dzieła wielkiego kompozytora, jakim był Antonio Vivaldi.

W ramach muzycznego święta odbędzie się, także konkurs wiedzy o życiu patrona wydarzenia oraz historii Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla”, skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy Nowogrodziec.

Już dziś serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w Festiwalu, którego różnorodna oferta zadowoli nawet najwybredniejszych koneserów i stanie się okazją do zapoznania z propozycją, która odzwierciedla muzyczne tradycje Nowogrodźca. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

Festiwal jest objęty honorowymi patronatami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Dolnośląskiego Piotra Hreniak, Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers, Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. dr hab. Krystiana Kiełb, Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Legnickiego dr hab. Zbigniewa Kiernikowskiego oraz Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha. Organizator zastrzega prawo do zmian w programie Festiwalu.

Informacja: GCKiS Nowogrodziec