Metoda na wnuczka coraz mniej skuteczna. Coraz popularniejsza – na… policjanta

Metoda na wnuczka coraz mniej skuteczna. Coraz popularniejsza – na… policjanta
fot. Krzysztof Gwizdała Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać tzw. wnuczkom. Niestety, oszuści zmieniają też swój sposób działania.
istotne.pl policja, oszust

W ostatnim czasie odnotowuje się sporo prób oszustw, w których bandyci podszywają się albo pod policjanta, albo pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Pamiętajmy: policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Tylko w ostatnich dniach w samym Wrocławiu oszuści próbowali 12 razy wyłudzić pieniądze od starszych osób, podszywając się pod funkcjonariusza policji lub CBŚP. Ale dzięki czujności potencjalnych pokrzywdzonych działania oszustów zakończyły się fiaskiem. Niestety, nadal jednak zdarzają się przypadki, kiedy to oszust jest górą.

Przykładem może być 63-letnia mieszkanka Wrocławia, która po telefonie fałszywego funkcjonariusza twierdzącego, że rozpracowuje grupę oszustów, straciła blisko 30 tys. złotych. Oszust kazał pokrzywdzonej wypłacić pieniądze z banku, a następnie pozostawić je we wskazanym miejscu. Kobieta dopiero po wszystkim zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Do podobnych działań oszustów dochodzi też w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju.

Policja radzi:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej
  • informować policję o każdej próbie oszustwa
  • konsultować się z najbliższymi
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych ani kosztowności
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek – ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

W celu umożliwienia weryfikacji dzwoniącego w podobnych okolicznościach rzekomego policjanta Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu utworzyła specjalny numer 71 343 68 65.

KWP Wrocław/ii