Wiosna Filmów - festiwal filmowy w kinie Forum

Plakat filmowy
fot. BOK-MCC Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza miłośników X Muzy do kina Forum na Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce.
istotne.pl 0 kino forum, bok - mcc

Reklama

W dniach 6-11 maja na sali kameralnej odbędą się pokazy przedpremierowe sześciu festiwalowych tytułów. Każdy film będzie wyświetlony w jednym dniu na dwóch seansach o godz. 18.00 i 20.00. Cena biletów tylko 12 zł.

Seanse festiwalowe w kinie Forum BOK-MCC odbywać się będą w ramach II edycji Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Polsce. Na widzów czeka prawdziwa kinowa uczta. W przeglądzie zaprezentujemy najlepsze filmy sezonu, filmy które zostały wielokrotnie nagrodzone na największych festiwalach filmowych świata.

Zapraszamy! Szczegółowe repertuar na bolesławieckiej stronie kina Forum.

6 maja „Chevalier” (reż. Athina Rachel Tsangari, Grecja 2015, czas: 99 min). Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów.
7 maja „Subtelność” (reż. Christian Vincent, Francja 2015, czas: 98 min.) Miłość na ławie oskarżonych.
8 maja „Wojna” (reż. Tobias Lindholm, Dania 2015, czas: 115 min.). Być może najlepszy film wojenny wszech czasów.
9 maja „Wszyscy albo nikt” (reż. Kheirona, Francja 2015, czas: 102 min.). Przewrotna komedia o perypetiach irańskiej rodziny we Francji.
10 maja „Kwiat wiśni i czerwona fasola” (reż. Naomi Kawase, Japonia 2015, czas: 113 min.). Historia nietypowej przyjaźni cukiernika i starszej kobiety.
11 maja „Dobra żona” (reż. Mirjana Karanovic, Serbia 2016, czas: 95 min.). Pokazywany na tegorocznym festiwalu Sundance w konkursie głównym, debiut reżyserski uznanej serbskiej aktorki – Mirjany Karanovic, która gra w filmie również główną role żeńską.

6 maja „Chevalier” - grecka komedia porównywana do filmów Giorgosa Lanthimosa. Kolejna oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” to niebywale zabawne, ale i niezwykle inteligentne studium męskich antagonizmów.
Środek zimy. Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy.
Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w „Chevalier”, grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry...
„Chevalier” to film zbliżony klimatem do dzieł przyjaciela i wielokrotnego współpracownika reżyserki, Giorgiosa Lanthimosa, autora „Kła”, „Alp” i pokazywanego niedawno w polskich kinach „Lobstera”.
Nagrody i festiwale:
Indiewire Critics’ Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
Village Voice Film Poll 2015 – najlepszy niedystrybuowany film
2016 – Festiwal Filmowy w Sarasocie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie
2016 – South by Southwest Film Festival
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
2015 – Les Arcs European Film Festival, Kryształowa Strzała (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belgradzie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie, najlepszy film
2015 – Festiwal Filmowy w Nowym Jorku
2015 – Festiwal Filmowy w Hamburgu, Ds. Cinema Award (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2015 – Festiwal Filmowy w Sarajewie, nagroda dla zespołu aktorskiego, specjalna nagroda Jury dla reżyserki Athiny Rachel Tsangari
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, Złoty Leopard (nominacja)

7 maja „Subtelność” – nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji najnowszy film mistrza francuskiego kina, spadkobiercy Érica Rohmera.
Michel Racine (Fabrice Luchini) jest sędzią. Właśnie orzeka w bardzo trudnej sprawie. Opinia społeczna swój osąd już wydała, ale Michel chce zbadać sprawę dokładniej. Czuje, że tym razem ma do czynienia z przypadkiem, który nie jest tak prosty, jak się wydaje. Oddany pracy nie myśli o niczym innym.
Sytuacja komplikuje się, kiedy w czasie procesu wśród ławników dostrzega Dittę (Sidse Babett Knudsen), z którą kiedyś spotykał się. Nie widzieli się od lat, w życiu obojga wiele zdążyło się zmienić. Ditte ma kilkuletnią córkę i stoi na życiowym rozdrożu.
Spotkanie tych dwojga staje się dla reżysera pretekstem do przypomnienia, że stara miłość nie rdzewieje. A także do zwrócenia uwagi, że ferowanie wyroków leży w rękach ludzi, którzy mają swoje słabości i problemy. Bo pod wpływem nawrotu uczucia oboje na sprawę będą patrzeć inaczej. Dramat sądowy przejmująco łączy się tutaj z historią miłosną. Tylko czy miłość okaże się dla walczących o sprawiedliwość bohaterów sprawiedliwa?
Nagrody i festiwale:
Nominacje do Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów w kategorii najlepszy aktor (Fabrice Luchini) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Sidse Babett Knudsen)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, konkurs główny – nagroda za najlepszy scenariusz, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Fabrice Luchini)
2015 – Sarlat Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan
2015 – Namur International French-Language Film Festival
2015 – Hong Kong French Cinepanorama
2015 – Rendez-vous with French Cinema a Paris

8 maja „Wojna” – nominowany do Oscara najnowszy obraz Tobiasa Lindholma, scenarzysty „Polowania” i serialu „Rząd”, określany przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.
Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień aleśni. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.
„Wojna” jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym – i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie.
Nagrody i festiwale:
Oscary 2016 – najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
Bodil Awards – najlepszy film, aktor, aktorka, aktor drugoplanowy (nominacje)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu, najlepszy film nordycki (nominacja)
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs, nagroda publiczności
2016 – Robert Festival, nagroda dla najlepszej aktorki – Tuva Novotny
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsø, nagroda Aurory dla reżysera Tobiasa Lindholma (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, najlepszy film (nominacja)
2015 – Festiwal Filmowy w Zagrzebiu, najlepszy film (nominacja)
2015 – Festiwal Filmowy w Zurychu, najlepszy film (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Reykjaviku

9 maja „Wszyscy albo nikt” - nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, to słodko-gorzka refleksja nad palącą kwestią multikulturowości. Rewelacyjny debiut reżyserski jednego z najpopularniejszych francuskich komików. Tragikomedia bazuje na prawdziwej historii Hibata Tabiba, w którego wciela się... rzeczywisty syn bohatera, gwiazda stand-upu i emitowanego w Canal+ sitcomu „Bref”, Kheiron.
Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną Fereshteh (w tej roli znana z „Proroka” Leïla Bekhti) i synkiem jest zmuszony wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością.
„Wszyscy albo nikt” to film bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów, porównywany do słynnego „Kurczaka ze śliwkami” Marjane Satrapi.
Nagrody i festiwale:
Cezary 2016 – najlepszy debiut (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio, nagroda Jury

10 maja „Kwiat wiśni i czerwona fasola” – film otwarcia sekcji Un Certain Regard na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Doceniana przez krytykę na całym świecie oda do prostych życiowych przyjemności.
Sentaro, mężczyzna w średnim wieku, jest właścicielem niewielkiej aleśnik arni, w której serwuje dorayaki, japoński deser składający się z naleśników przekładanych słodką pastą z czerwonej fasoli.
Kiedy Sentaro rozpoczyna poszukiwanie pomocy kuchennej, zgłasza się siedemdziesięcioletnia Tokue. Cukiernik początkowo odrzuca jej wniosek, gdyż obawia się, że praca może się okazać ponad siły starszej pani, która w dodatku ma nieco zdeformowane dłonie.
Właściciel zmienia jednak zdanie, kiedy tylko próbuje pasty przygotowanej przez Tokue. Dzięki jej sekretnej recepturze na tytułowe „an” drobny biznes zaczyna rozkwitać...
Nagrody i festiwale:
Asian Film Awards 2016 – najlepszy aktor: Masatoshi Nagase (nominacja)
Nagrody Japońskiej Akademii 2016 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki (nominacja)
Asia Pacific Screen Awards 2015 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki
Hochi Film Awards 2015 – najlepsza aktorka: Kirin Kiki
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Belgradzie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jokohamie
2016 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
2015 – Tama Cinema Forum
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Salonikach
2015 – Tokyo Gohan Film Festival
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago, Złoty Hugo (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bergen
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Helsinkach
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne, Nagroda Publiczności (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie
2015 – Festiwal Filmowy w Cannes, nagroda sekcji Un Certain Regard dla reżyserki Naomi Kawase (nominacja)
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo, Nagroda Publiczności
2015 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid, najlepszy reżyser

11 maja „Dobra żona” – skcja filmu toczy się w powojennej Serbii. Milena, kobieta w średnim wieku, dowiaduje się w krótkim czasie kilku nieprzyjemnych rzeczy o sobie samej i swoim mężu. Rutynowe badania wykazują, że ma guza piersi, dodatkowo odkrywa gorzką prawdę o niechlubnych wojennych występkach swojego męża. Przykładna gospodyni domowa i kochająca żona, musi zmierzyć się teraz z realiami otaczającego ją świata i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań.
Doskonała gra aktorska zarówno głównej bohaterki, jak i wcielającego się w rolę Vlada – Borisa Isakovica. Ten doskonale dobrany duet, stworzył prawdziwe sceny, pełne intymności i sprzecznych uczuć kobiety do mężczyzny. Z politycznym kontekstem w tle, to doskonała metafora walki o własne życie i zdrowie oraz prawa człowieka.
Festiwale I nagrody:
2016 – Sundance Film Festival – nominacja
2016 –Cleveland International Film Festival – nominacja
2016 –Göteborg Film Festival – nominacja

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Reklama