Niepodległościowy Wielobój Strzelecki za nami

Niepodległościowy Wielobój Strzelecki za nami
fot. st. chor. szt. rez. Bogdan Fiałkowski (62 ks Commando) W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości na terenie Bazy Lotniczej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Stanisławowie koło Złotoryi rozegrano Wielobój Strzelecki i Mały Cross Commando.
istotne.pl commando, wielobój

Organizatorem przedsięwzięcia była Jednostka Poszukiwawczo-Ratownicza „Baryt”, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” oraz Wojskowy Klub Strzelecki „Baryt”.

Do wieloboju przystąpiło 8 sześcioosobowych drużyn z klas o profilu wojskowym, reprezentujących pięć dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych, które rywalizowały w strzelaniu nr 1 z kbk AKMS oraz z karabinków małokalibrowych. Równolegle, w ramach tzw. Małego Crossu Commando, prowadzony był zespołowy marszobieg z bronią.

W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu, druga Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich, a trzecią lokatą musiała zadowolić się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Legnicy. I do tych szkół powędrowały puchary prezesa WKS Baryt.

W prowadzonej poza konkursem klasyfikacji indywidualnej najlepszym wynikiem z 7,62-mm AKMS popisał się Jakub Rugiełło z Zespołu Szkół w Zgorzelcu, uzyskując 47 pkt. On też otrzymał nagrodę specjalną komendanta JPR. Równie zacięta rywalizacja miała miejsce na 3-kilometrowej trasie marszobiegu, gdzie 6-osobowe zespoły, wyposażone w pięć karabinków AKMS i karabin maszynowy PK, uzyskały bardzo dobre wyniki. Drużyna z Rakowic Wielkich zadanie wykonała w rewelacyjnym czasie 16 minut i 22 sek.

Zaledwie o 29 sekund gorszy wynik uzyskali uczniowie z Lubania. Na mecie z rąk wiceprezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” Andrzeja Kobzdy otrzymali pamiątkowe medale.

Na apelu kończącym Wielobój miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie proobronnego szkolenia młodzieży pomiędzy Stowarzyszeniem Commando i dyrekcją Zespołu Szkół Ekonomicznych w Piechowicach.

st. chor. szt. rez. Bogdan Fiałkowski (62 ks Commando)/ii