Niepełnosprawni rywalizowali w igrzyskach lekkoatletycznych

Niepełnosprawni rywalizowali w igrzyskach lekkoatletycznych
fot. Gerard Augustyn „Dzień Sprawności Motorycznych” – pod takim hasłem odbyły się XI Regionalne Igrzyska Lekkoatletyczne. W imprezie wystartowało ponad 60 zawodników.
istotne.pl starostwo, niepełnosprawność, igrzyska, pzsips

W środę 20 maja Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu był gospodarzem XI Regionalnych Igrzysk Lekkoatletycznych. Wzięło w nich udział ponad 60 sportowców – wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bolesławcu, II Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu, Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim, Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zgorzelcu i Zespołu Szkół Specjalnych w Lubinie.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

– W tym roku formuła zawodów została zmieniona – mówi portalowi IstotneInformacje.pl Dariusz Kwaśniewski, członek Zarządu Powiatu Bolesławieckiego. – Wcześniej w igrzyskach brały udział tylko dzieci upośledzone w stopniu lekkim. W tym roku do wspólnej zabawy dopuszczono dzieci niepełnosprawne w stopniu większym.

fot. Gerard Augustyn
W zawodach wziął udział także zespół z LubinaW zawodach wziął udział także zespół z Lubinafot. Gerard Augustyn

Zawody rozegrano w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych. Niepełnosprawni sportowcy rywalizowali w takich konkurencjach jak: rzut do celu, przeciąganie liny, wyścig na torze z przeszkodami czy toczenie piłki. Zawodnicy sprawni ruchowo skakali w dal, rzucali piłeczką palantową i biegali różnych dystansach. Rozegrano też dwie sztafety integracyjne.

– Ruch to radość. Nie tylko dla sprawnych, ale także dla niepełnosprawnych. U wielu z nich ruch jest jedyną formą komunikacji – mówi Zdzisława Woźniak, dyrektorka Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. – Często popołudniami, z różnych przyczyn i różnych powodów, osoby niepełnosprawne są zamknięte w domach, rzadko wychodzą na zewnątrz. Widząc radość na twarzy każdego z uczestników igrzysk, wiemy, że warto i trzeba takie imprezy organizować – dodaje.

Pierwsza z prawej: Zdzisława WoźniakPierwsza z prawej: Zdzisława Woźniakfot. Gerard Augustyn
Zwycięzców dekorował m.in. Dariusz KwaśniewskiZwycięzców dekorował m.in. Dariusz Kwaśniewskifot. Gerard Augustyn

Zwycięzców igrzysk dekorowali: wicestarosta Stanisław Chwojnicki i Dariusz Kwaśniewski. Honorowy patronat nad imprezą objęło Starostwo Powiatowe w Bolesławcu. Współorganizatorami zawodów byli: Zespół Szkół Handlowych i Usługowych oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy.

Podczas igrzysk można było spróbować wojskowej grochówkiPodczas igrzysk można było spróbować wojskowej grochówkifot. Gerard Augustyn

(informacja PZSiPS/ii)