Muzealny Oskar dla Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki
fot. http://muzeum.boleslawiec.net/pl/site Bolesławieckie Muzeum Ceramiki otrzymało I nagrodę w kategorii publikacji muzealnych w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2008.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki, nagroda

Reklama

Komisja konkursowa za najlepszą publikację o tematyce muzealnej w minionym roku uznała katalog wystawy „Od rzemiosła do sztuki – bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda”. To najwyższe wyróżnienie w historii Muzeum Ceramiki.

Nagrody w 29 edycji konkursu zostały wręczone 18 maja podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Konkurs od 1983 roku organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskim muzealnictwie. Jego celem jest uhonorowanie najciekawszych inicjatyw z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej.

Nazwa nagrody – Sybilla – wywodzi się od imienia starożytnej wyroczni z Delf oraz nawiązuje od słynnej Świątyni Sybilli w Puławach, gdzie pierwsze polskie muzeum założyła księżna Izabela Czartoryska.

Bolesławieckie Muzeum jest jedną z najmniejszych spośród jednostek nagrodzonych w tym roku, co nie przeszkodziło mu stanąć w jednym szeregu z wielkimi muzeami Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi czy Poznania.

fot. Muzeum Ceramiki

Nagrodzona publikacja to obszerny polsko-niemiecki katalog, towarzyszący wystawie czasowej „Od rzemiosła do sztuki – bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda”. Książka zawiera opracowania autorstwa prof. Pawła Banasia z Uniwersytetu Wrocławskiego, jednego z największych kolekcjonerów i znawców współczesnej ceramiki europejskiej, Johanny Kutschery ze Schlesische Museum w Goerlitz oraz Anny Bober-Tubaj z bolesławieckiego Muzeum Ceramiki.

Autorami not katalogowych są: Tadeusz Orawiec, Anna Puk i Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki), Jolanta Sozańska (Muzeum Narodowe we Wrocławiu) i Jadwiga Makota (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy). Publikacja, bogato ilustrowana fotografiami autorstwa Janusza Moniatowicza, została wydana na wysokim poziomie edytorskim przez wydawnictwo „Moniatowicz Foto Studio” z Jeleniej Góry.

(informacja Tadeusz Orawiec/ii)

Reklama